Fryderyk Schiller ; przekł. Translatorium Filozofii Niemieckiej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja [>>] Kopernika pod kier. Mirosława Żelaznego w składzie: Magdalena Abraham et al. ; wprow. Kinga Kaśkiewicz.
Filia Nr 8MARC21
O podstawie dostatecznej ; O podstawie moralności Tyt. oryg.: "Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde ". Tyt. oryg.: "Über die Grundlage der Moral ".
Filozofia polityczna Dantego stanowi znaczący etap w rozwoju europejskiej myśli politycznej (...). Oryginalność jego Monarchii polega na tym, że nikt przed nim nie podejmował próby teoretycznego uzasadnienia potrzeby monarchii uniwersalnej obejmującej cały rodzaj ludzki, która by pod przywództwem jednego monarchy zdolnego zapewnić pokój powszechny na ziemi; dążyła do zapewnienia wszystkim szczęśliwości doczesnej. Nikt też nie proponował dotąd takiego porządku, w którym cesarz odgrywałby taką samą rolę w społeczności uniwersalnej, jaką papież pełni w Kościele. Polegał on na wyodrębnieniu z dotychczasowej idei religijnej idei czysto społecznej, czyli czysto świeckiej. Żeby wytworzyć sobie pojęcie społeczeństwa uniwersalnego w sensie niereligijnym, lecz czysto ziemskim, trzeba było - pisze Gilson - ideę taką, zapożyczyć od Kościoła i następnie sprowadzić ją na płaszczyznę działania, czyli polityki, co oznaczało, że trzeba było ją zlaicyzować. Stało się to wtedy, gdy fundamentem takiej społeczności uczyniło się nie nadprzyrodzoną wiarę, lecz rozum zainspirowany duchem filozofii Arystotelesa i jego Komentatora i kiedy szczęśliwość doczesną postawiło się jako cel dla całej społeczności ludzkiej.(ze wstępu tłumacza)
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Filia Nr 8MARC21
O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego czyli O utrzymaniu się doskonalszych ras w walce o byt. T. 2 Tyt. oryg.: "On the origin of species by means of natural selection, or The preservation of favoured races in the struggle for life ".
AUTOR:
Darwin, Charles
POZ/ODP:
Karol Darwin ; przeł. Szymon Dickstein i Józef Nusbaum.
Odchodził Fichte z Jeny z opracowanym już w szczegółach systemem filozoficznym, którego szczyt stanowiło przeświadczenie o tożsamości bóstwa z porządkiem moralnym we wszechświecie. Te zdobycze skłoniły Fichtego po przyjeździe do Berlina (1799) do rzucenia okiem wstecz i do ujęcia swej filozofii- wiary w całokształt. Owocem tego dążenia było dziełko Powołanie człowieka (Die Bestimmung des Menschen, 1800). Po tym dziełku, które zamyka pierwszą epokę działalności Fichtego i zarazem rozpoczyna drugą, wydał Fichte przeważnie tylko wyjaśnienia oraz przyczynki do nieistotnych zresztą reform swej filozofii - poza tym jednak w myśl swych przekonań przeszedł bardziej do czynnego życia. Najpotężniejsze też znaczenie jego pism z drugiej epoki polega nie na doskonaleniu myśli, lecz na wzywaniu do czynu, przeobrażającego świat w kierunku wielkich nakazów moralnych, podnoszonych do stopnia religii jedynie godnej dzisiejszego świadomego człowieka. (wstęp tłumacza)
UWAGI:
Tyt. oryg.: Die Bestimmung des Menschen.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Filia Nr 8MARC21
O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego czyli O utrzymaniu się doskonalszych ras w walce o byt. T. 1 Tyt. oryg.: "On the origin of species by means of natural selection, or the preservation of favoured races in the struggle for life ".
AUTOR:
Darwin, Charles
POZ/ODP:
Karol Darwin ; przeł. Szymon Dickstein i Józef Nusbaum.
Można tę książkę czytać przez pryzmat silnego antykatolicyzmu albo, delikatnie rzecz ujmując, niewyszukanego antyjezuityzmu, jaki zawiera. Można też zastanawiać się, co mają wspólnego z doktryną Kościoła, a nawet chrześcijaństwem niektóre poglądy na temat chrześcijaństwa. Niech nas nie dziwi, że w czasach funkcjonowania Indeksu ksiąg zakazanych Świętego Oficjum, również Agonia została tam umieszczona. Takie stwierdzenia jak -"Chrystianizm zabija cywilizację zachodnią, podczas gdy ta zabija chrystianizm" - musiały szokować.Odrobina cierpliwości pozwoli nam jednak odkryć pełnię oryginalności spojrzenia Unamuno na chrześcijaństwo, a poprzez nie na życie. Bo tak naprawdę Agonia chrystianizmu mówi o życiu. Autentyczna egzystencja człowieka toczy się pośród przeciwieństw, wewnętrznych sprzeczności, jest nieustanną walką - agonią. Stąd tytuł książki. Słowo agonia - pochodzenia greckiego - oznacza właśnie walkę, zmaganie się, które człowiek musi toczyć w sobie każdego dnia. Poprzez agonię człowiek tworzy samego siebie, jej brak jest równoznaczny z unicestwieniem.(ze wstępu tłumacza)
UWAGI:
Oparto na wyd. oficyn "Książka" i "Tom", 1926-1933. Tyt. oryg.: La agonia del cristianismo.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W książce "Rozważania dotyczące rozumu ludzkiego" autor zastanawia się nad genezą ludzkich idei oraz nad pewnością co do percepcji świata za pomocą zmysłów. Według niego to właśnie postrzeganie zmysłowe odzwierciedla nasze wyobrażenia i myśli. John Locke odrzuca natywizm i uważa, że człowiek przychodząc na świat jest jak niezapisana kartka papieru (Tabula Rasa).
2009-18 | Odwiedzin: 3088150, dzisiaj: 66 | Obecnie Gościmy: 18 | Logowań na konto: 345852, dzisiaj: 0 | Pozycji zamówionych: 16 | Pozycji zarezerwowanych: 3171Pracuje w oparciu o SYSTEM BIBLIOTECZNY MATEUSZ | Designed by Sliffka