Nasz profil na Facebook
  MBP
 
 
DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
DKK skierowane są do miłośników książek, do osób, które lubią czytać i rozmawiać o literaturze. Członkowie mają możliwość poznania nowości wydawniczych literatury pięknej i popularnonaukowej, uczestniczenia w spotkaniach z pisarzami oraz prowadzenia interesujących dyskusji. W wyniku współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach z Instytutem Książki w Warszawie powstały DKK w województwie i w Kielcach. Koordynator wojewódzki - Małgorzata Grodzicka, instruktor WBP w Kielcach (Dział Metodyki, Szkoleń i Analiz), tel. 041 361 53 51 wew. 206, 207, 208; 041-34-470-74.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do klubów działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej.


Klub działający przy Filii Nr

29 listopada 2018 r. spotkanie DKK rozpoczęłyśmy dyskusją o książce Jacka Dehnela Balzakiana. Utwór składa się z czterech minipowieści. Każda z nich stanowi odrębną całość, tylko chwilami zazębiają się ze sobą. Dehnel podobnie jak autor Komedii Ludzkiej genialnie oddaje klimat epoki, tutaj polskiej transformacji ustrojowej, opowiada o ludziach borykających się z mieszczańską mentalnością, cwaniactwem i wyrachowaniem. Klubowiczki doceniły piękny język, jakim autor opisuje swoich bohaterów, ich codzienność i marzenia w konfrontacji z niełaskawą dla nich rzeczywistością. Drugą książką, o której rozmawialiśmy był zbiór reportaży Pawła P. Reszki Diabeł i tabliczka czekolady. W zbiorze znalazło się 12 reportaży z terenów Lubelszczyzny. Znajdziemy tu reportaż o dziewicy zaślubionej Jezusowi, o dawcach organów, o nawracaniu homo na hetero, o radnym walczącym o godność Archanioła Michała czy buncie zakonnic. Wszystkie są o głupocie i zabobonie, brutalności i przemocy, zacofaniu i braku perspektyw na lepszą przyszłość. Czytelniczki najbardziej poruszył reportaż o niemowlętach znalezionych w beczkach. Książka godna polecenia. Jest tu i strasznie i śmiesznie.23 października 2018 r. członkowie DKK działającym przy Filii nr 8 rozmawiali o następujących książkach:
Lepiej palić fajkę niż czarownice ks. Adama Bonieckiego to tomik felietonów poruszających wiele trudnych i ważnych tematów. Autor pisze nie tylko o sile ewangelii, ale również o radykalizmie przekonań oraz o potrzebie dialogu i tolerancji. Ks. Boniecki nie ucieka również przed trudnymi tematami związanymi z aborcją, eutanazją czy in vitro. Czytelniczkom spodobało się zdroworozsądkowe podejście do poszczególnych zjawisk i ludzi oraz wiara i humanizm płynąca z jego tekstów.
Grunt pod nogami ks. Jana Kaczkowskiego to przemyślenia i refleksje na temat relacji z Bogiem. Ksiądz porusza kwestie egzystencjalne i filozoficzne, wplatając w nie odrobinę humoru i autoironii. Książka zawiera wiele ciekawych i mądrych myśli wartych zapamiętania.
Labirynt kłamstw Tess Gerritsen to dwa opowiadania sensacyjne z wątkiem miłosnym.
Zarówno Telefon o północy jak i Bez odwrotu to dobrze napisane opowiadania z ciekawą fabułą i wartką akcją. Jednak czytelniczki znające już twórczość Tess Gerritsen oceniły ją jako najsłabszą z jej książek. Zdecydowanie wolą jej thrillery medyczne.26 września 2018 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK na którym rozmawiano o następujących książkach:
Świat Ruty Małgorzaty Żytkiewicz to zdaniem czytelniczek książka o ogromnym cierpieniu i traumie wywołanym przez wojnę oraz piętnie jakie zostało odciśnięte na psychice bohaterów. Historia Ruty zapada w pamięć i pobudza do refleksji. Książka dobra, choć nie łatwa.
Przez stany POPświadomości Jakuba Ćwieka to książka pełna zabawnych anegdot, wspomnień i ciekawostek z podróży po Stanach Zjednoczonych. Autor opowiada o ludziach, którzy postanowili zwiedzić Amerykę w oparciu o kultowe filmy, seriale i książki. To nietypowa książka podróżnicza, raczej dziennik z podróży.
Dubaj Jacka Pałkiewicza - z książki dowiemy się sporo o historii tego miasta, które jeszcze w latach 60-tych XX w. było zapyziałą mieściną na pustyni a dziś mieszka tam ponad 2 mln ludzi. Obecnie jest najbogatszym miastem świata. Dubaj to prawdziwa oaza nowoczesnych technologii. Klubowiczkom zabrakło jedynie relacji z życia licznie pracujących tam obcokrajowców.29 sierpnia 2018 r. klubowicze z DKK działającym przy Filii nr 8 dyskutowali o następujących książkach:
Kukułka Antoniny Kozłowskiej porusza wiele ważnych i trudnych tematów, takich jak: bezpłodność, in vitro, zastępcza matka tzw. surogatka, depresja. Autorka opisuje historie dwóch różniących się od siebie kobiet. Ich losy się krzyżują, gdy jedna z nich decyduje się zostać matką zastępczą. Powieść porusza moralne dylematy. W opinii czytelniczek książka warta przeczytania i chwili refleksji.
Biała Maria Hanny Krall jest książką o ofiarach, katach i o wojnie. Dzieli się ona na cztery części tj. "Ósme przykazanie", "Podwójne życie porucznika W.", "Dom opieki" i "Tajemnica jest to...". Napisana lakonicznie, nie ma początku ani końca. Paniom najbardziej utkwiły w pamięci rozdziały o rozwalonym piecu i serwisie Rosenthala.25 lipca 2018 r. czytelnicy na spotkaniu DKK rozmawiali o następujących książkach:
Grzech nasz codzienny Dominika Dana jest kryminałem z pewnym moralnym dylematem. Autor stawia bowiem pytanie o wszystkie przyczyny śmierci dziecka, czy tylko winny jest ten kto ostatecznie zadał cios, czy również ten kto popełnił grzech zaniechania i obojętności. Dominik Dan w ciekawy sposób buduje intrygę, jego bohaterowie to z krwi i kości, począwszy od detektywów z ich sprzeczkami i zawodowym humorem a kończąc na cudnej Zdence i kolorowym fryzjerze Borysie. W opinii czytelniczek to doskonale opowiedziana historia kryminalna.
Cytrynowy stolik Juliana Barnesa to zbiór opowiadań opisujący proces przemijania i różne odcienie starości. Każde opowiadanie wprowadza czytelnika w inny świat. Bohaterowie starzeją się na wiele sposobów i z tą starością robią coś innego. Zdaniem pań to piękna opowieść o życiu, miłości i przewartościowaniach u kresu życia.27 czerwca 2018 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy o następujących książkach:
Nauczycielka Judith W. Taschler to historia związku dwojga ludzi opartego od samego początku na kłamstwie. Autorka znakomicie połączyła analizę psychologiczną bohaterów z wątkiem zaginionego dziecka. Zdaniem czytelniczek powieść skłania do refleksji, że nie każdy nadaje się do życia w związku z powodu emocjonalnej niedojrzałości i egoizmu. Panie książkę przeczytały z zainteresowaniem.
Wiedeńska gra Carla Montero - w tej powieści mamy wątek miłosny, tajemniczą sektę, mnóstwo niedomówień i intryg. O wszystkich wydarzeniach dowiadujemy się z zapisków dwóch osób: Isabel i Karela, a adresatem jest Lars. W powieści jest lekki chaos, początek nudny, dopiero w połowie zaczyna się coś dziać. Książka nie wzbudziła zachwytu wśród naszych czytelniczek.30 maja 2018 r. na spotkaniu DKK w Filii nr 8 rozmawiano o następujących książkach:
Pory roku Borisa Akunina (napisana pod pseudonimem Anny Borusowej) to opowieść, która zaczyna się współcześnie od historii młodej Aleksandry, by za chwilę przenieść się do 1918 roku. Fabuła obejmuje prawie sto lat. Książka wielowątkowa. Zdaniem klubowiczek najciekawsza jest historia starszej pani pogrążonej w śpiączce. Szkoda tylko, że zakończenie nie jest jednoznaczne, ale na pewno warto ją przeczytać.
Pasja według św. Hanki Anny Janko opowiada o życiu, miłości i zdradzie bez zahamowań. Autorka opisuje losy czterdziestoletniej kobiety, która wplątuje się w romans, mimo że ma męża i dzieci. Czytelnik jest tu w roli powiernika, któremu bohaterka zwierza się ze swoich emocji, pragnień i myśli. Nie wszystkim czytelniczkom się spodobała. Panuje w niej chaos. Panie doceniły piękny język ale nie koniecznie wywody o miłości i zdradzie.25 kwietnia 2018 r. na spotkaniu DKK w Filii nr 8 dyskutowałyśmy o książce Marie Benedict Pokojówka miliardera. Jest to historia młodej irlandzkiej dziewczyny, która z nadzieją na poprawę swojego losu przybywa do Ameryki. Książka opowiada o tragicznej sytuacji emigrantów i ich marzeniach. Klubowiczki książkę przeczytały bez większego zachwytu.21 marca 2018 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy o biografii Agathy Christie oraz podróży Paula Theroux przez Afrykę. Rozmowę zaczęliśmy od książki Jarema Cade pt. Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni. Autor oprócz próby wyjaśnienia przyczyn zaginięcia pisarki, opisuje również historię obu jej małżeństw oraz trudne relacje z córką. Biografia zainteresowała nasze czytelniczki, szczególnie historia zdrady i porzucenia, które spowodowały u pisarki ogromną traumę. Drugą omawianą książką była Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu Paula Theroux. Czytając książkę przemierzamy wraz z autorem Afrykę z północy na południe. Zdaniem klubowiczek autor pięknie opowiedział o afrykańskim świecie, książka stanowi ciekawe źródło wiedzy o Czarnym Kontynencie i jej mieszkańcach. To bardzo ciekawa i pouczająca lektura.28 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym klubowicze rozmawiali o historii Rosji na podstawie następujących książek:
Skazani: Ostatnie dni rosyjskiej arystokracji Douglasa Smitha to zdaniem czytelniczek świetnie napisana książka o zniszczeniu przez bolszewików arystokracji rosyjskiej na przykładzie wielkich rodów takich jak: Szeremietów, Saburów czy Golicynów. Książka opowiada o niezwykle krwawej karcie w dziejach Rosji, od rewolucji 1917 r., obalenie caratu przez wojnę domową po wybuch II wojny światowej. Skazani wzbudziły u czytelników refleksje na temat ludzi uwikłanych w wydarzenia polityczne.
Caryca Ellena Alpstena to opowieść o carze Piotrze I oraz przyszłej imperatorowej Rosji Katarzynie I. Historia przeobrażenia się Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant w carycę Katarzynę bardzo zainteresowała nasze czytelniczki. Jednak miały uwagi co do powierzchownego potraktowania tła historycznego i realizmu psychologicznego. Klubowiczki książkę przeczytały, ale bez większego zachwytu.31 stycznia 2018 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK. Rozmawialiśmy o książce Agaty Tuszyńskiej Jamnikarium. Niestety książka rozczarowała nasze czytelniczki. Mimo wielkiej sympatii i uznania dla literackiego talentu autorki, opisywane historie były bardzo nierówne, raz historia ciekawa a innym razem nie wiadomo o co chodziło i wiało nudą. Drugą pozycją była książka Moniki Szwai Gosposia prawie do wszystkiego. Czytelniczki książkę przeczytały z przyjemnością, doceniły historię o kobiecie, która próbuje na nowo ułożyć sobie życie i zawalczyć o szczęście.27 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie DKK na którym uczestnicy dyskutowali najpierw o książce Grzegorza Kozera Droga do Tarvisio a później o powieści Doroty Gąsiorowskiej Primabalerina. Pierwsza to powieścią drogi w sensie dosłownym i w przenośni. Dla głównego bohatera podróż staje się pretekstem do przyjrzenia się samemu sobie, swoim decyzjom i rzeczywistości, która go otacza. Zdaniem klubowiczek powieść porusza i daje do myślenia. Natomiast druga książka należy do typowych tzw. babskich czytadeł. Primabalerina to opowieść o rodzinnych tajemnicach, związkach przeszłości z teraźniejszością, przyjaźni, miłości i poszukiwaniu swego miejsca w życiu. Panie przeczytały ją z przyjemnością.29 listopada 2017 r. klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii nr 8 MBP w Kielcach rozmawiali o książkach otrzymanych z tzw. "Paczki literackiej", ufundowanej przez Wydawnictwo AGORA oraz FRSI. Literacka paczka zawierała 21 książek i 2 audiobooki. Klubowiczki z dużym zainteresowaniem przeczytały i przedyskutowały następujące książki: Anoda Piotra Lipińskiego, Władysław Anders. Życie po Monte Casino Ewy Berberyusz, Powstanie warszawskie - Rozpoznani Izy Michalewicz i Macieja Piwowarczuka oraz felietony Krzysztofa Vargi Polska mistrzem Polski i Michała Ogórka Polska ogórkowa: Podręcznik dla wszystkich klas.W dniu 25 października 2017 r. w filii nr 8 MBP w Kielcach odbyło się jubileuszowe spotkanie DKK. Podczas 10-ciu lat działalności (od 30.10.2007 r. do 25.10.2017 r.) odbyło się 120 spotkań, w trakcie których omówiono 208 książek. Klubowiczki wspominały spotkania, na których oprócz ożywionych rozmów o książkach również dobrze się bawiły. Panie z rozrzewnieniem oglądały kronikę DKK ze zdjęciami sprzed lat. Pierwsze spotkania klubu odbywały się przy ul. Żeromskiego, w którym uczestniczyły najpierw dwie panie, a później coraz więcej osób. W 2009 roku biblioteka przeniosła się na osiedle Barwinek, gdzie do klubu przyłączyły się kolejne osoby. Dzisiaj DKK liczy 10-ciu stałych członków. Biorą oni udział nie tylko w comiesięcznych spotkaniach, ale również w spotkaniach autorskich i ogólnopolskich akcjach typu Narodowe Czytanie czy Noc Bibliotek. Dyskusje o książkach odbywają się zawsze w miłej atmosferze, przy filiżance kawy lub herbaty. Panie bardzo się ze sobą zżyły i dzisiaj nasz klub składa się z serdecznych przyjaciółek. Jak przystało na rocznicowe uroczystości, klubowiczki zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami będącymi podziękowaniem za aktywny udział w DKK.20 września 2017 r. spotkanie DKK w Filii nr 8 zdominowała dyskusja o książce Magdy Szabo Zamknięte drzwi. Autorka opowiada o relacjach dwóch kobiet - młodej pisarki Magdy i jej pomocy domowej Emerenc. Historia rozpoczyna się od momentu, gdy Emerenc zaczyna pracę w domu pisarki. Z każdym rozdziałem rozwija się znajomość kobiet i poznajemy skomplikowaną osobowość gospodyni. To wokół niej toczy się dyskusja. Zdaniem klubowiczek książka jest świetnie napisana, opisuje nie tylko życie codzienne, ale również sięga do głębszych refleksji. Uzmysławiając nam, że obok nas żyją ludzie "za zamkniętymi drzwiami", którzy nie chcą się dzielić swoim życiem z innymi, albo boją się niezrozumienia i litości. Po lekturze panie stwierdziły, jak ważne jest, aby umieć poprosić o pomoc.
Drugą omawianą książką była powieść Henninga Mankella Wspomnienie brudnego anioła. Powieść zaczyna się 2002 roku w hotelu Africa w Beirze, gdzie pod deskami podłogi jednego z pokojów mężczyzna znajduje stary dziennik Hanny Lundmark. Dziennik jest punktem wyjścia do opowiedzenia historii kobiety, żyjącej na początku XX wieku w biednej szwedzkiej rodzinie, która aby przeżyć musiała opuścić dom rodzinny i za sprawą licznych niespodziewanych zbiegów okoliczności zostaje właścicielką dobrze prosperującego domu publicznego w Mozambiku. W opinii naszych czytelniczek historia Hanny została barwnie i ciekawie opisana, czyta się ją z przyjemnością. Pojawiły się jedynie zastrzeżenia co do zakończenia powieści.28 czerwca 2017 r. w Filii nr 8 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Klubowiczki rozpoczęły dyskusję od książki Richarda Yates`a Droga do szczęścia. Autor opowiada o rozpadzie małżeństwa, straconych złudzeniach i niespełnionych marzeniach. Główni bohaterowie (April i Frank) po latach małżeństwa popadają w rutynę i nie mają pomysłu na siebie. To wszystko prowadzi do frustracji, złych emocji, nienawiści, kłamstwa i w końcu do tragedii. Czytelniczki małżeństwo Wheelerów oceniły jako parę niedojrzałych i nieodpowiedzialnych ludzi. Zdaniem pań autor przedstawił bardzo wnikliwą analizę psychologiczną małżeństwa. Książka warta polecenia.
W następnej omawianej książce dominował już humor i lekka satyra. Panie z Cranford Elizabeth Gaskell to opowieść z czasów wiktoriańskiej Anglii. Autorka opowiada o życiu codziennym kobiet w małym miasteczku. Mimo ironii, Gaskell pisze ciepło i z humorem o swoich bohaterkach, przedstawiając obowiązujące wówczas konwenanse, hierarchie społeczne i małomiasteczkowe zwyczaje. Klubowiczki przeczytały książkę z ogromną przyjemnością.24 maja 2017 roku spotkanie DKK w Filii nr 8 zdominowała rozmowa o Makrynie Mieczysławskiej, właśc. Irenie Wińczowej, fałszywej zakonnicy katolickiej. Pretekstem do dyskusji była książka Jacka Dehnela Matka Makryna. Fenomen Makryny - sprytnej intrygantki, która wyzwala się z najgorszych upokorzeń i uzyskuje autorytet i poważanie wśród polskich emigrantów - zafascynował nasze klubowiczki. Czytelniczki były pod ogromnym wrażeniem nie tylko losów Makryny, ale również stylizacji języka na staropolski i to w taki sposób, żeby było wiadomo, że osoba, która się nim posługuje jest człowiekiem prostym i niewykształconym. Duże uznanie pań dla autora za kunszt pisarski.
Drugą omawianą książką był Pan Przypadek i trzynastka Jacka Getnera. To pierwsza z czternastu części serii o przygodach detektywa-amatora, Jacka Przypadka. Zdaniem czytelniczek, książka jest napisana lekko i z humorem, czyta się ją z przyjemnością.26 kwietnia 2017 roku na spotkaniu DKK rozmawiano na temat książki pt. Saszeńka Simona Sebag Montefiore, która opowiada o terrorze w ZSRR za czasów Stalina. Autor na podstawie fikcyjnych losów Saszeńki i jej rodziny ukazał tragiczny los ludzi, którzy uwierzyli w ideały rewolucji, a potem bez wyraźnej przyczyny zostali okrzyknięci zdrajcami ojczyzny. Książka wzbudziła duże zainteresowanie i dyskusję nad totalitarnymi systemami i potężnym wpływem propagandy na ludzi. Tak potężnym, że uwierzyli, że muszą zginąć miliony ludzi, by mogło powstać idealne społeczeństwo. Zdaniem czytelniczek książka jest świetnie napisana, wciąga, trzyma w napięciu i przeraża okrucieństwem tamtych czasów. Drugą omawianą pozycją była książka Anny Wendzikowskiej Pytania o Hollywood czyli gwiazdy bez tajemnic. Jest to zbiór wywiadów z aktorami oraz zakulisowych historii. Książka napisana jest lekkim językiem, a liczne zdjęcia zachęcają do jej przeczytania. Natomiast sama tematyka nie wzbudziła wśród klubowiczek większego zainteresowania.29 marca 2017 r. na spotkaniu DKK w Filii nr 8, klubowiczki z wielkim zaangażowaniem rozmawiały o książce Jana Grzegorczyka Jezus z Judenfeldu. Czytelniczki zaciekawiła zarówno przygoda księdza Grosera w alpejskim miasteczku jak i rozmowy o wierze między pastorem a księdzem. W powieści poznajemy lokalną społeczność i burzliwe dzieje protestanckiej parafii uwikłanej w przeszłości z nazistami. Pojawiają się dawni członkowie SS oraz ów "Jezus" z Judenfeldu - esesman, który pozował do obrazu ukrzyżowanego Jezusa. Książka warta polecenia, nie tyle na fabułę co na dyskusje o wierze i różnicach między kościołem katolickim a protestanckim. Dylematy etyczne bohaterów zostały również ciekawie przedstawione.22 lutego 2017 r. w Filii nr 8 panie z DKK rozmawiały o następujących książkach:
Wszystko, co lśni Elenor Catton to historia z czasów gorączki złota w Nowej Zelandii w latach 60 XIX wieku. Autorka opowiada m.in. historię Szkota Waltera Moody'ego, który skuszony wizją bogactwa, przybywa do miasteczka Hokitiko. Jest on świadkiem dziwnego zgromadzenia dwunastu mężczyzn. Każdy z nich przybył z innego zakątka świata, ma inną historię, łączy ich jeden cel - zdobycie fortuny. W powieści znajdziemy szantaż, zdradę, morderstwo, ,zemstę. To wszystko czyni powieść ciekawą. Minusem powieści, zdaniem klubowiczek jest objętość książki (ponad 900 stron), zbyt duża ilość wątków i postaci.
12 srok za ogon Stanisława Łubieńskiego to zbiór 12 esejów, które wprowadzają nas w świat ptaków i ich miłośników. Autor wspomina swoje przeżycia ze skrzydlatymi braćmi, opowiada o ptakach w sztuce oraz o zapomnianych ornitologach. Kończy o kłusownikach i zagładzie niektórych gatunków. Zdaniem czytelniczek to ciekawie napisane eseje. Jednak bez zachwytu, może spowodowane niewystarczającą do nich miłością.25 stycznia 2017 r. podczas spotkania DKK w Filii nr 8 rozmawialiśmy o następujących książkach:
Diabły Elżbiety Wojnarowskiej to powieść psychologiczna, w której główna bohaterka Weronika to zagubiona kobieta, nie mogąca dać sobie rady z przeszłością. Wyjeżdża na Lanzarote, aby przemyśleć swoje życie. Tam spotyka Lucjana, który pomaga jej dotrzeć w głąb siebie, zmierzyć się ze swoimi grzechami, lękami i urazami. Intrygujący tytuł i cała fabuła nasuwa na myśl czyściec, w którym znalazła się Weronika. Książka do przemyślenia i refleksji.
Czarna ćma Barbary Vine opowiada o życiu w kłamstwie, o małżeństwie, w którym nigdy nie było miłość ani szacunku. Zdaniem czytelniczek, autorka ciekawie scharakteryzowała toksyczny związek. Książka trzyma czytelnika w napięciu, czyta się ją jak dobry kryminał.
Święto niepodległości Milana Kundery to opowieść o czterech mieszkających w Paryżu przyjaciołach: Alanie, Charlesie, Ramonie i Kalibanie. Opisane przez autora wydarzenia i przemyślenia są bardzo egzystencjalne, rodzą pytania o sens życia, o znaczenie pępka albo miłości. To książka o pustce i błahości życia. Czytelniczki miały spory kłopot z oceną książki. Zbyt wiele metafor i ukrytych znaczeń.28 grudnia 2016 r. w Filii nr 8 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK. Klubowicze w świątecznych jeszcze nastrojach rozmawiali o następujących książkach:
Moje córki krowy Kingi Dębskiej to opowieść o relacjach rodzinnych w momencie choroby rodziców i potrzebie zapewnienia im opieki. O problemach opieki nad chorą i umierającą matką, chorym a jednocześnie upartym i złośliwym ojcem, autorka opowiada z perspektywy dwóch nie przepadających za sobą sióstr. W opinii klubowiczek to historia z życia wzięta, ukazująca zachowania ludzi w trudnych sytuacjach.
Lilka Małgorzaty Kalicińskiej to również historia z życia wzięta. Główna bohaterka Marianna staje w obliczu narastających problemów. Po trzydziestu latach małżeństwa opuszcza ją mąż, po czym dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie swojej przyrodniej siostry Lilki. To bardzo smutna historia o tym, co w życiu jest najistotniejsze, a o czym uświadamiamy sobie dopiero w obliczu choroby. Zdaniem czytelniczek powieść wzbudza mnóstwo wzruszeń i refleksji nad tym co nas spotyka.
Ostatnia wieczerza Rachel Cusk to ciepła i pełna refleksji relacja z pobytu we Włoszech. Autorka znużona codziennością postanawia wybrać się wraz z rodziną w podróż po Włoszech. Opisuje z jednej strony hałaśliwe tłumy turystów, z drugiej zaś strony dzieła mistrzów z jej subiektywnymi interpretacjami i przemyśleniami. Dla czytelniczek podróż po Włoszech z Rachelą Cusk okazała się czystą przyjemnością. Klubowiczki polecają książkę wszystkim miłośnikom sztuki.Listopadowe spotkanie DKK w Filii nr 8 przypadło w dzień św. Andrzeja. W tym dniu nie mogło zabraknąć akcentów andrzejkowych i cukierków z wróżbami. Czytelniczki przy blasku świec rozmawiały o następujących książkach:
Obce dziecko Rachel Abbott - to świetnie napisany thriller, który czyta się jednym tchem. Autorka opowiedziała o heroicznej walce matki o życie dziecka, o zdradach i mrocznych tajemnicach jej męża oraz o groźnych przestępcach porywających dzieci. Akcja powieści od samego początku bardzo dynamiczna, pełna dramatycznych wydarzeń. Zdaniem czytelniczek autorka świetnie sportretowała psychikę ofiary - trzynastoletniej Natashy.
Kurort Amnezja Anny Fryczkowskiej to ciekawe połączenie powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym. Autorka opowiada historię dwóch kobiet (Wandy i Marianny) będących w związku z jednym mężczyzną. Wanda po śmierci męża targana emocjami, zazdrością i chęcią zemsty chce poznać prawdę o ukochanym. Natomiast Marianna, która w wyniku wypadku straciła pamięć, powoli odkrywa tajemnice poprzedniego życia. Czytelniczkom zakończenie wydawało się niepełne i niedokończone. Mimo to akcja powieści trzymała je do końca w napięciu.
Martwe jezioro Olgi Rudnickiej należy do typu lekkich, przyjemnych czytadeł. Książka napisana jest w lekkim zabawnym stylu. Główna bohaterka Beata postanawia sprawdzić czy łączą ją jakieś więzy pokrewieństwa z rodzicami. W tym celu zatrudnia detektywa, a ten ze zdobytymi informacjami wywraca jej życie do góry nogami. Zdaniem pań książka Rudnickiej to "zabawne czytadło na jeden wieczór".26 października 2016 r. na spotkaniu DKK w Filii nr 8 rozmawiano o następujących książkach:
Wybór Marty Lidii Witek to opowieść o problemach, wyborach i decyzjach kobiet. Tytułowa bohaterka to świetny architekt i atrakcyjna kobieta. Niespodziewanie zjawia się u niej kuzynka z niechcianą ciążą. Marta pod wpływem wspomnień z dzieciństwa postanawia zaadoptować niechciane dziecko. Decyzją tą przekreśla związek z dotychczasowym partnerem oraz szansę na karierę. Czytelniczki były pod ogromnym wrażeniem jej umiejętności poświęcenia się dla dziecka. Z drugiej strony, zastanawiały się czy postąpiła słusznie? Klubowiczki oceniły książkę bardzo wysoko.
Turnus Tomasza Łubieńskiego to książka budząca refleksje na temat istoty przemijania i śmierci. To nie jest powieść, która ma jakąś akcję. Składa się z monologu Persi, polskiej przewodniczki po Grecji, która opowiada o swoim życiu i szukaniu własnej drogi. Ważnym bohaterem jest również Profesor. Rozmowy z Profesorem i wspólna wyprawa na szczyt Psiloritis, zakończona tajemniczym zniknięciem starszego pana, uświadamia Persi jak życie jest ulotne i szybko przemija. Klubowiczki skrytykowały za duży pierwiastek męski w bohaterce. Zauważyły, że młode kobiety zazwyczaj w ten sposób nie myślą.
Niemiecki bękart Camilii Lackberg stanowi piątą część sagi kryminalnej. Poszczególne tomy łączy dwójka bohaterów, jest nimi pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedstrom. W Niemieckim bękarcie przenosimy się w czasy II wojny światowej i zagłębiamy się w przeszłość matki Eriki. W opinii czytelniczek intryga kryminalna połączona z wątkami psychologicznymi i etycznymi jest bardzo ciekawa. To również opowieść o kłamstwie, nietolerancji i fanatyzmie. Klubowiczki przeczytały książkę z ogromnym zainteresowaniem.21 września 2016 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK, na którym klubowicze dyskutowali o następujących książkach:
Samotni.pl Barbary Kosmowskiej porusza bardzo trudny i bolesny temat związany z samotnością wśród polskiej młodzieży. Autorka sugestywnie opowiada o problemie emigracji, osamotnieniu, zmaganiu się z niedostatkiem czy odrzuceniem. Klubowiczkom spodobała się postać Zosi - nauczycielki zaangażowanej w pracę wychowawczą. Zdaniem czytelniczek książka mimo trudnego tematu, tchnie optymizmem i pokazuje drogę wyjścia z samotnego kręgu.
Siódemka Ziemowita Szczerka opisuje podróż polską drogą nr 7, która staje się pretekstem do pokazania polskiego prowincjonalizmu i zaściankowości. Głównym bohaterem jest Paweł, który po Halloween w Krakowie rusza w podróż zażywając przy okazji magicznych trunków. W opinii czytelniczek autor opisał Polskę, której się wstydzimy, ukazując nie tylko brudy na ulicach i przydrożnych barach, wulgarny język ale równiej naszą zaściankową mentalność, pełną fobii i demonów. Siódemka bulwersuje, przeraża i kłuje w oczy naszymi narodowymi grzechami.
Wybrany Berenice Rubens opowiada o rodzinie, która przez lata żyła nie tylko w kłamstwie, ale także w pułapce stereotypów, dogmatów wiary i strachu przed opinią publiczną. Autorka pisze o niszczącej sile presji. Przykładem jest tutaj główny bohater-Norman Weck, wybrany do reprezentowania całej rodziny, a przytłoczony presją popadający w psychozę. Zdaniem klubowiczek autorka dobrze przedstawiła emocje bohaterów (ukryte pragnienia, fobie, toksyczną miłość), które doprowadziły każdego z jej członków do tragedii.31 sierpnia 2017 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach:
Dom tysiąca nocy Mai Wolny opowiada historię kobiety, która po stracie dziecka i rozwodzie z mężem postanawia wyjechać do Włoch i rozpocząć nowe życie. Tam opiekuje się starszą Włoszką, byłą rewolucjonistką i jej wnukiem. Zdaniem czytelniczek autorka pięknie opowiedziała o cierpieniu i miłości.
Kot Bob i ja Jamesa Bowena opowiada prawdziwą historię przyjaźni z kotem w momencie bardzo trudnym dla autora. Zdaniem klubowiczek książka niesie ze sobą pozytywne przesłanie. Pokazuje, jak człowiek i zwierzę mogą sobie wzajemnie pomóc.
Życie na pełnej petardzie księdza Jana Kaczkowskiego to refleksyjna opowieść o jego życiu. Klubowiczki z ogromnym wzruszeniem i zaciekawieniem przeczytały książkę, która zmusza do przemyśleń.
Musiałam odejść Jean Sasson przedstawia historię rodziny Osamy Bin Ladena. Terrorystę poznajemy poprzez wspomnienia pierwszej żony Najwy oraz czwartego syna Omara. Dla czytelniczek - kobiet Zachodu, bierność żony Bin Ladena jest całkowicie niezrozumiała. Książka stała się pretekstem do dyskusji na temat muzułmańskich uchodźców i ataków terrorystycznych.3 sierpnia 2016 r. na spotkaniu DKK w Filii nr 8 dyskutowano na temat powieści Gorzka czekolada Lesley Lokko i reportażu Eli, Eli Wojciecha Tochmana.
Książka Lesley Lokko to powieść wielowątkowa, w której przeplatają się losy trzech dorastających dziewczyn. To historia o dojrzewaniu, trudnych wyborach i złych decyzjach, za które przyjdzie naszym bohaterkom drogo zapłacić. Zdaniem naszych klubowiczek to świetnie napisana opowieść, o tym jak nieprzewidywalny i kapryśny bywa los.
Natomiast reportaż Wojciecha Tochmana i fotografa Grzegorza Wełnickiego zanurza nas w głąb filipińskich slumsów. Autorzy ukazują niewyobrażalną biedę i brak jakichkolwiek perspektyw, cierpienie niechcianych dzieci, ludzi chorych (historia kobiety zmieniającej się w drzewo). Dla naszych czytelniczek książka ta wbija szpilę w duszę, burzy spokój.29 czerwca 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym uczestnicy dyskutowali o książce Carla Montero Szmaragdowa tablica. To kolejna książka napisana według następującego schematu: akcja toczy się dwutorowo - mamy wątek historyczny (w tym wypadku czasy drugiej wojny światowej) oraz wątek współczesny. Następnie zagadka historyczna z przedmiotem o wyjątkowej mocy (tu mamy średniowieczny obraz "Astrolog", którego rozszyfrowanie pozwala zapanować nad światem) oraz obowiązkowa obecność sekty. Klubowiczki przeczytały już wiele książek napisanych według tego wzorca, nie były więc niczym zaskoczone ani oczarowane. Mimo to, uznały że książka jest dobrze napisana, autorka w ciekawy sposób opisała klimat okupowanego Paryża i grabież dzieł sztuki.27 kwietnia 2016 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Filii nr 8, rozmawiali o następujących książkach:
Prawo matki Diany Chamberlaine - to powieść, która porusza wiele trudnych tematów, jak depresja porodowa, alkoholizm, dziecko z zespołem FASD, zdrady małżeńskie. W opinii czytelniczek autorka wspaniale połączyła powagę poruszanych tematów z lekkim stylem. Wszystkie wydarzenia sprawiają wrażenie prawdziwych i bardzo życiowych. Klubowiczki przeczytały książkę z ogromnym zainteresowaniem.
Ciemno, prawie noc Joanny Bator - poruszany jest tu problem pedofilii i przemocy domowej. Akcja umieszczona jest w Wałbrzychu, w którym zaczynają ginąć dzieci. Zgromadzone zostały tu wszystkie możliwe nieszczęścia: mamy tu do czynienia z gwałtami, porwaniami, samobójstwami i zabójstwami. Wyszedł z tego bardzo mroczny obraz społeczeństwa. Książka wzbudziła u klubowiczek skrajne opinie. W opinii czytelniczek Joanna Bator trochę przesadziła z wyolbrzymianiem brzydoty swoich bohaterów. Z drugiej strony, jeżeli są tacy ludzie, jak górnik Jan Kołek (przedstawiciel fanatycznych mas), to dobrze być nie może.25 maja 2016 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym uczestnicy rozmawiali o następujących książkach:
Drugie spojrzenie Jodi Picoult - to powieść, w której przenikają się w sposób naturalny dwa światy - realny z nadprzyrodzonym. Głównym bohaterem jest Ross Wakeman - łowca duchów, który ma nadzieję, że nawiąże kontakt ze zmarłą narzeczoną. W tym samym czasie w miasteczku rozpoczyna się budowa galerii handlowej w miejscu, w którym spoczywają Indianie Abenaki. Wówczas dochodzi do niezwykłych zjawisk, takich jak deszcz z płatków róż, wyczuwalny w powietrzu zapach owoców leśnych oraz zamarzająca ziemia w środku lata. Drugim wątkiem jest problem eugeniki i genetyki. I szokująca czytelników historia sterylizacji Indian i osób z marginesu społecznego. W opinii klubowiczek to niebanalna książka, z wartką akcją, tylko trzeba przebrnąć przez początek, który jest nudny.
Walka kotów Eduardo Mendozy - to najwybitniejsza powieść tego autora, za którą otrzymał Premio Planeta de Novela - największą hiszpańską nagrodę literacką. Mimo to klubowiczki nie potrafiły się zachwycić prozą Mendozy i przeczytały ją z mieszanymi uczuciami. Fabuła powieści koncentruje się na perypetiach Anglika. Anthony Whitelands jest ekspertem w zakresie malarstwa, dżentelmenem niezwykle flegmatycznym, który próbuje odkryć tajemnicę obrazu namalowanego przez Diego Velazqueza. Ujawnienie tego faktu uruchamia prawdziwą lawinę zdarzeń, wplątując bohatera w międzynarodową intrygę. Mimo niezwykłej erudycji autora, świetnej znajomości malarstwa i oddania atmosfery Lizbony, tuż przed wybuchem wojny domowej, książka czytelniczek nie porwała, było nudnie i nużąco.30 marca 2016 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach:
Nie gaś światła Bernarda Miniera - thriller o manipulacji i osaczeniu. Fabuła biegnie dwutorowo. Mamy tu Christine, którą ktoś manipuluje i osacza oraz postać policjanta Servaza, którego ktoś anonimowy postanawia naprowadzić na sprawę. W opinii klubowiczek to bardzo dobry thriller oparty na dobrych dialogach i emocjonalnych sytuacjach. Minier świetnie rozwinął wizerunek psychologiczny bohaterki, która musi się zmierzyć z wykluczeniem oraz z murem niezrozumienia i wrogości.
Na domiar złego Sarah-Kate Lynch - to przyjemne i łatwe czytadło. Główna bohaterka to Florence, na którą nagle spadają same nieszczęścia: traci pracę, mąż okazuje się gejem, syn przyjeżdża z żoną w wieku swojej matki. Na domiar złego dowiaduje się, że jest chora na raka. A potem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, bohaterka zaczyna nowe życie: staje się dla wszystkich miła, wyrozumiała i otwiera herbaciarnię. Czytelniczki skrytykowały autorkę za nieudolność w opisywaniu uczuć i emocji. Uznały powieść za zbyt przesłodzoną.
Jak zostałem premierem Roberta Górskiego - to zbiór anegdot z działalności Kabaretu Moralnego Niepokoju. Rozmowy są tu przeplatane z najlepszymi skeczami KMN. W opinii pań książka może stanowić pewną rozrywkę, jednak nie tak doskonałą jak oglądanie skeczów.24 lutego 2016 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym rozmawiano o następujących książkach:
Ostatnie rozdanie Wiesława Myśliwskiego to piękna opowieść o codziennym życiu. Motywem przewodnim jest stary notes. Jego właściciel próbując go uporządkować, wspomina ludzi w nim zapisanych. Klubowiczki były pod ogromnym urokiem książki. Doceniły nie tylko opowiadaną historię, ale również piękny język i głębię przemyśleń.
Feliks Dzierżyński. Miłość i rewolucja Sylwii Frołow - to próba odpowiedzi kim był twórca sowieckiego terroru. Dzięki listom i notatkom samego Dzierżyńskiego i bezpośrednim rozmowom autorki z jego rodziną powstał portret nie tylko zbrodniarza ale również namiętnego kochanka, męża, kochającego ojca i troskliwego brata. Podczas rozmowy na temat losów Dzierżyńskiego, czytelniczki starały się zrozumieć, w jaki sposób Feliks będący synem polskiego szlachcica, krewnym Piłsudskiego, studiujący w seminarium duchownym mógł się stać komunistycznym fanatykiem i zbrodniarzem odpowiedzialnym za śmierć setek tysięcy osób.27 stycznia 2016 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na którym rozmawiano o następujących książkach:
Być Szkotem Sean'a Connery to książka opowiadająca z humorem o historii i kulturze Szkocji. Connery, ku niezadowoleniu naszych czytelniczek, wplótł jedynie pojedyncze anegdoty ze swojego życia. To w żadnym wypadku nie jest książka autobiograficzna, natomiast jest wspaniałym kompendium wiedzy o Szkocji i Szkotach. Klubowiczki skrytykowały wydanie książki, zarówno format i użytą czcionkę, jak i niewielki format fotografii.
Lód i woda, woda i lód Majgull Axelsson to historia o zawiłych relacjach rodzinnych, pełnych tragedii, nieporozumień i konfliktów, a nawet nienawiści. Książkę czyta się powoli, zmusza czytelnika do refleksji na temat ludzi, którzy sami sobie niszczą życie i popełniają te same błędy przez całe pokolenia. Klubowiczki doceniły klimat powieści (akcja częściowo rozgrywa się na lodołamaczu) oraz psychologiczną głębię bohaterów.30 grudnia 2015 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK na którym rozmawiano o następujących książkach:
Persymona Katarzyny Maicher - to powieść opisująca powolny rozpad relacji między żoną, mężem oraz ich córką. To również opowieść o dojrzewaniu, o przemianie dziecka w młodą dziewczynę, która postanawia się rozliczyć z przeszłością. Wraz z bohaterką, która jest jednocześnie narratorką, staramy się odgadnąć, co się stało przed laty w tej rodzinie, że nie potrafią ze sobą rozmawiać, śmiać się i żartować. Czytelników książka nie porwała, jest w niej zbyt wiele rozbudowanych opisów i poszarpanych wspomnień. Natomiast problem poruszany w powieści (rodzina, w której dorośli krzywdzą i siebie i swoje dziecko) wzbudził emocje i stał się tematem do dyskusji.
Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury Mariana Buchowskiego - to obszerna biografia o fenomenie Steda, idola młodzieży, który zasłynął piosenkami "Życie to nie teatr" czy "Jest już za późno, nie jest za późno". Autor opisuje jego pasje, włóczęgostwo, przyjaźnie i miłości. Nie ma w biografii tematu tabu. Buchowski pisze o mrokach poety, jego walce z samym sobą, swoimi demonami i ograniczeniami. Klubowiczki przeczytały książkę z przyjemnością, doceniając styl, który zainteresował bohaterem, a nie znudził.21 października 2015 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK. Na spotkaniu uczestnicy rozmawiali o następujących książkach:
Matka papieża Mileny Kindziuk to opowieść biograficzna o Emilii Wojtyłowej (z d. Kaczorowskiej). Autorka miała niewiele informacji o matce papieża (jedynie skąpe wspomnienia rodziny i znajomych), reszta to domysły wysnute ze znajomości kilku faktów, historii i konsultacji z psychologiem. I to najbardziej irytowało klubowiczki, że autorka starała się wmówić czytelnikom, że wie co Emila czuła i myślała. Poza tym to piękna opowieść o przodkach papieża. Książkę zdobią archiwalne i współczesne fotografie.
Biblia skuteczności Piotra Tymochowicza to rozważania na temat Teorii Wywierania Wpływu. Autor odwołuje się do ludzi ze świata mediów i na ich przykładzie, daje praktyczne rady, jak kreować swój wizerunek Pokazuje jak stać się asertywnym i w jaki sposób nawiązywać relacje z nowo poznanymi ludźmi. Tymochowicz sklasyfikował m.in. 18 cech charyzmatyka i twierdzi, że charyzmatykiem może zostać każdy z nas. Pogląd ten jednak wzbudził wiele kontrowersji wśród czytelników.
W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy Barbary Demick - to reportaż z bałkańskiego konfliktu na przykładzie życia mieszkańców jednej z sarajewskich ulic. Autorka nie tylko wyjaśnia nam genezę konfliktu ale również dociera do zwykłych mieszkańców Sarajewa, którzy nie chcieli konfliktu i go nie rozumieli. Refleksje czytelników po lekturze są przygnębiające. Autorka uzmysławia nam, jak kruche są podstawy bezpieczeństwa w Europie (zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie) oraz jak jesteśmy bezradni i bezsilni wobec wydarzeń politycznych. Tak jak mieszkańcy Sarajewa, wplątani przez swoich przywódców w bratobójczą wojnę.23 września 2015 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach:
Córki rozbójniczki Grażyny Plebanek są zbiorem esejów dotyczących kobiet. Czytelniczki najbardziej zaciekawiły fragmenty mówiące o kulturowym wizerunku kobiety i o kulcie młodości. W opinii klubowiczek książka inspiruje do refleksji nad wizerunkiem współczesnej kobiety i wnosi ciekawe spojrzenie na potrzeby, ambicje i aspiracje kobiet. Minusem lektury są zbyt obszerne cytaty i fragmenty książek, które po pewnym czasie stają się nużące.
Piąta strona świata Kazimierza Kutza to opowieść o kilku śląskich rodzinach. Autor wspomina m.in. swoich dziadków, rodziców oraz swoje dzieciństwo i młodość. Tłumaczy nam śląskość, wskazuje inność Śląska od Polski i Niemiec. Jednocześnie przekonuje, że Ślązacy to patrioci. Książka mocno osadzona w realiach historycznych, oddaje atmosferę Śląska z początku XX wieku, opowiada o powikłanych losach mieszkańców, ich polskich i niemieckich związkach. Czytelniczki polecają książkę wszystkim, którzy lubią historie z życia wzięte.26 sierpnia 2015 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o następujących książkach:
Za blisko słońca Sary Wheeler - to opowieść o Denysie Finch Hattonie, angielskim arystokracie. Autorka nie tylko opowiada o barwnym życiu Denysa, ale również kreśli historię kolonizacji Czarnego Lądu. W opinii klubowiczek Sara Wheeler wspaniale uchwyciła panującą tam atmosferę. Panie przeczytały książkę z dużym zainteresowaniem i z przyjemnością.
Ukryte godziny Delphine de Vigan - to przejmująca opowieść o życiu w wielkim mieście. W powieści mamy dwóch głównych bohaterów: Mathilde (młoda wdowa, matka trzech synów, poddana mobbingowi w korporacji) i Thibault (lekarz z ostrego dyżuru, jeżdżący całymi dniami do pacjentów, nieszczęśliwy, znudzony i rozdrażniony). W opinii czytelniczek to świetna lektura, mimo że do lekkich nie należy. Przeraża i zmusza do refleksji. Jak bardzo może zniszczyć człowieka drugi człowiek? Jak bardzo można szykanować i poniżać człowieka w pracy?
W chmurach Kirn Walter - to również obraz współczesnego człowieka na przykładzie podróżnych i pracowników linii lotniczych. Bohaterowie trochę zblazowani, cyniczni i zgorzkniali. Komentarze głównego bohatera Ryana stanowią najciekawsze fragmenty, choć sama postać jest dość irytująca. Kompletnie nudna fabuła, liczne wątki zaczęte i nieskończone. Niektóre czytelniczki do tego stopnia zmęczyła, że nie zdołały jej do końca przeczytać.29 lipca 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym dyskutowano o następujących książkach:
"Dzika droga. Jak odnalazłam siebie" Cheryl Strayed - biograficzna opowieść poświęcona samotnej wyprawie przez szlak PCT (Pacyfic Crest Trial). Autorka opowiada o zmaganiu z własnymi słabościami, takimi jak ból, głód, strach. Wspomnienia ze szlaku przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa, małżeństwa i ostatnich chwil spędzonych u boku umierającej matki. To również opowieść o poszukiwaniu siebie i nowej drogi w życiu. Klubowiczki z uznaniem mówiły o odwadze Cheryl, która sama, bez doświadczenia wyrusza na górski szlak. Powieść napisana jest sugestywnie, czytelniczki czuły, jakby razem z nią wędrowały. Panie książkę polecają, naprawdę wciąga i daje wiele do myślenia.
"Prowincja pełna czarów" Katarzyny Enerlich - to piąty tom cyklu "Prowincja pełna marzeń". Autorka wiernie oddaje klimat prowincjonalnego miasteczka, wplatając autentyczne historie o przedwojennych mieszkańcach Mrągowa. W tym tomie opowiada dalsze losy Ludmiły i jej córeczki oraz historie dwóch kobiet-legend z historii Prus Wschodnich. Zdaniem klubowiczek warto sięgnąć po książki Enerlich, są ciepłe, optymistyczne, pełne pozytywnych emocji i pięknego mazurskiego krajobrazu. Czyta się szybko i z przyjemnością.
"Berlin-Warszawa-Express. Pociąg do Polski" Steffen'a Möller'a - to relacja z podróży pociągiem relacji Berlin Główny-Warszawa Wschodnia. Dla autora stanowi bazę do przemyśleń na temat różnic pomiędzy Polakami i Niemcami. Książka napisana jest lekkim językiem, pełna humoru i anegdot, opisujących odmienne zachowania i postrzeganie świata. Panie książkę Möller'a z przyjemnością przeczytały.17 czerwca 2015 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK, na którym uczestnicy dyskutowali o książce Olgi Tokarczuk pt. Prowadź swój pług przez kości umarłych. Spotykamy się tu z kryminałem, nie w klasycznym, lecz pastiszowym wydaniu. Pisarka nie tylko opowiada historię o mordowaniu myśliwych, ale zmusza czytelnika do refleksji na temat granicy ingerencji człowieka w przyrodę jak i nad prawem, które odróżnia zabijanie dozwolone (dla myśliwych) od zakazanego (dla kłusowników). Również postać głównej bohaterki jest pod względem moralności niejednoznaczna. Klubowiczki przeczytały książkę z dużym zainteresowaniem i przyjemnością.22 kwietnia 2015 r. uczestnicy DKK rozmawiali o następujących książkach:
Choroba narodowa Kena Kalfusa to opowieść o parze małżeńskiej i ich rozwodowych potyczkach na tle dramatycznych wydarzeń z 11 września 2001 roku. Autor opisuje ludzi, którzy nie potrafią rozstać się w sposób kulturalny, nie robiąc nikomu krzywdy. Mimo tragicznych wydarzeń jakie ogarnia ich miasto, nie potrafią się wyzbyć egoizmu i małostkowości. Zamieniają swoje życie w piekło. W opinii czytelniczek powieść początkowo wciąga i zapowiada się całkiem nieźle, jednak im dalej tym coraz większe rozczarowanie bohaterami i poprowadzeniem fabuły.
Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński Anny Arno to świetnie napisana biografia, w której autorka stara się pokazać różne oblicza poety, bez oceniania i wartościowania jego wyborów. Zdaniem klubowiczek największym błędem Gałczyńskiego było zaangażowanie się w politykę (zarówno przed wojną współpracując z narodową prawicą jak i później z komunistami). Ta właśnie działalność zraziła do niego środowisko literackie. Paniom spodobał się pomysł umieszczenia fragmentów wierszy, które najlepiej ilustrują aktualne problemy i uczucia poety. Jednocześnie inspirując czytelników do ponownego odczytania jego liryki, z nieśmiertelną Zaczarowaną dorożką czy Teatrzykiem Zielona Gęś.25 marca 2015 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach:
Barbara Brylska w najtrudniejsze roli Barbary Rybałtowskiej to opowieść o życiu wybitnej aktorki. Klubowiczki z zainteresowaniem przeczytały jej biografię, z której wyłania się obraz nietuzinkowej kobiety. Panie ze smutkiem zauważyły, że talent Barbary Brylskiej nie do końca został wykorzystany przez polskich reżyserów.
Czarna wołga. Kryminalna historia PRL... Przemysława Semczuka to ciekawa pozycja zarówno dla miłośników historii PRL jak i kryminałów. Autor z jednej strony przedstawia rozmach akcji milicyjnych, a z drugiej strony wytyka podstawowe błędy prowadzonych spraw kryminalnych. W opinii czytelniczek to poważna lektura, warta przeczytania.
Wołanie kukułki autorstwa J.K. Rowling, napisana pod pseudonimem Robert Galbraith, to powieść kryminalna. Jej akcja toczy się w Londynie, w świecie zarówno sławnych i bogatych ludzi show biznesu jak i pośród ludzi z marginesu społecznego. W opinii czytelniczek to powieść z bardzo dobrym podłożem psychologicznym. Książkę czyta się dobrze, mimo, że pewna część akcji toczy się wolno i niezbyt porywająco. Niemniej, klubowiczki uważają, że warto się zapoznać z losami Kukułki i Cormorana.25 lutego 2015 r. czytelniczki na spotkaniu DKK rozmawiały o następujących książkach:
Ta, którą nigdy nie byłam Majgull Axelsson to historia kobiety o imieniu MaryMarie, która cierpi na coś w rodzaju rozdwojenia jaźni. Akcja toczy się równolegle w świecie Mary (szwedzka minister) oraz Marie, jej alternatywna wersja. Obie wspominają swoje życie i borykają się z problem jakim jest mąż MaryMarie. Klubowiczki czytając książkę miały trudności w zorientowaniu się między tym, co mówi Mary, a kiedy do głosu dochodzi Marie. Czy dane wydarzenie jest realne czy też urojone w głowie jednej z nich. W opinii czytelniczek to opowieść poruszająca problemy natury psychicznej człowieka, w której kłębią się różne emocje, pragnienia, często bardzo ze sobą sprzeczne.
Ziemia i popioły Atiq Rahimi to opowieść o cierpieniu ludzi podczas wojny w Afganistanie, w latach 80-tych. Dastgir podróżuje z wnukiem Jasinem do kopalni, by powiedzieć synowi o zbombardowaniu ich wioski, w wyniku którego jego bliscy zginęli, a jego syn stracił słuch. Książka w opinii pań zapada na długo w pamięci. Po jej przeczytaniu zostały pytania bez odpowiedzi i smutne refleksje nad światem, w którym jest ciągle za dużo niewyobrażalnie cierpiących przez wojnę ludzi.28 stycznia 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym dyskutowano o następujących książkach:
Weranda pełna słońca Juliette Fay to opowieść o życiu kobiety, która po stracie ukochanego męża w tragicznym wypadku, zostaje sama z dwójką małych dzieci. Autorka opisuje kilkumiesięczne zmagania bohaterki z bólem, żalem i rozgoryczeniem. Jesteśmy świadkami jak powoli z pomocą rodziny i znajomych zaczyna dostrzegać blaski życia i cieszyć się codziennością. W opinii czytelniczek książka opowiada o wychodzeniu na prostą i wierze w lepsze jutro.
To tylko plotki Jill Manssell to również książka o kobiecie. Tym razem bohaterka pragnie zmienić swoje życie po rozstaniu się z dotychczasowym partnerem. Pod wpływem impulsu wyjeżdża na prowincję, gdzie zaczyna pracować jako asystentka projektanta wnętrz i opiekunka jego nastoletniej córki. Historia się komplikuje, kiedy kobieta zaczyna się spotykać z mężczyzną o nienajlepszej reputacji. Zdaniem naszych klubowiczek to typowy romans. Napisany prostym i lekkim stylem. Można się przy nim odprężyć, trochę pośmiać i zapomnieć o codziennych troskach.17 grudnia 2014 uczestnicy DKK rozmawiali o następujących książkach:
"Długi film o miłości: powrót na Broad Peak" Jacka Hugo-Badery to reportaż z wyprawy poszukiwawczej dwu zaginionych i uznanych za zmarłych himalaistów: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy obok Adama Bieleckiego i Artura Małka zapisali się w historii światowego himalaizmu jako pierwsi zdobywcy szczytu Broad Peak zimą. Autor starał się znaleźć przyczynę tragedii: czy była to miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu. Reporter kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Opowiada mechanizmy tworzenia grupy i relacje międzyludzkie. Hugo-Bader stawia wyraźne pytania o odpowiedzialność za drugiego człowieka. Klubowiczki czytając reportaż pragnęły zrozumieć i dowiedzieć się, co pcha ludzi w sferę śmierci. Książka nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale zmusza do refleksji. Himalaiści to specyficzna grupa ludzi, z jednej strony podziwiamy ich, a z drugiej strony nie rozumiemy, jak można tak za wszelką cenę, w nocy, bez tlenu, zdobywać szczyt, tylko jak nam się wydaje dla wielkiej chwały. W opinii czytelniczek książka pozwala przynajmniej częściowo wejrzeć w głąb duszy "Lodowych Wojowników", zrozumieć ich motywacje i to co ich pcha do góry.
"Dom jedwabny: nowy Sherlock Holmes" Anthonego Horowitza znakomicie wpisuje się w klimat i styl powieści Conan Doyle`a. Historię opowiada nam tak jak w pierwowzorze John Watson, który drobiazgowo odtwarza nam cały przebieg wydarzeń. A Sherlock Holmes dzięki nieprzeciętnym zdolnościom dedukcyjnym rozwiązuje zagadkę kryminalną. Powieść ani na chwilę nie nuży, czyta się ją jednym tchem. Zaletą książki jest również stworzony przez Horowitza klimat XIX-wiecznego Londynu. "Dom jedwabny" jest szczególnie polecany dla miłośników przygód Sherlocka Holmesa.26 listopada 2014 r. uczestnicy DKK w Filii nr 8 rozmawiali o następujących książkach:
Chińskie szepty Jan Wong - to opowieść o tragicznej historii Chin. Głównym wątkiem powieści jest historia Yin Luoyi, dziewczyny, na którą autorka doniosła w latach 70-tych, będąc wówczas zagorzałą maoistką. Po 34 latach Jan Wong wraca do Pekinu z chęcią odnalezienia jej i przeproszenia za wyrządzoną krzywdę. Czytelniczkom nastawionym na śledzenie losów głównej bohaterki, przeszkadzała trochę zbyt rozbudowana historia Chin, połączona z przewodnikiem po Pekinie i okraszona zbyt liczną ilością niezrozumiałych imion. Panie zwróciły szczególną uwagę na dwa wątki poruszane w książce. Pierwszy to stosunek Chińczyków do rewolucji kulturalnej, a właściwie braku jakiegokolwiek rachunku sumienia. Ludzie, którzy donosili, wyrządzając innym ogromną krzywdę, dziś udają, że nic się nie stało. Drugi wątek to pojawienie się w Pekinie grupy bardzo zamożnych ludzi, mieszkających w luksusowych dzielnicach. Tu pojawiły się liczne analogie do rosyjskich milionerów skupionych w Moskwie. W opinii klubowiczek to niezła książka, warta przeczytania. Dostajemy dużą dawkę informacji jak wyglądało życie za czasów Mao i jak wygląda dzisiaj.
Natomiast Minotaur Benjamina Tammuza - to historia agenta Mossadu, który w dzień swoich urodzin spotyka w autobusie dziewczynę swojego życia. Historia "romansu" Thea i Aleksandra pokazana jest z kilku perspektyw. Fabuła powieści jest dość zawiła, nie czyta się jej lekko. Na szczęście poszczególne watki powieści w końcu w zaskakujący sposób łączą się w całość. W opinii czytelniczek opowiedziana historia wydaje się prawdziwa, a po pewnym czasie nawet zaczyna wciągać, pozostając na długo w pamięci.Spotkanie DKK 29 października 2014 r. rozpoczęło się dyskusją na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego. W 150 rocznicę urodzin pisarza klubowiczki prześledziły jego twórczość od Syzyfowych prac poprzez Ludzi bezdomnych, Przedwiośnie, Popioły, Wierną rzekę aż po dramat Uciekła mi przepióreczka, doceniając w nich piękną polszczyznę, ogromną wrażliwość na ludzką krzywdę oraz zaangażowanie w problemy naszego narodu. Czytelniczki zauważyły, że w przeciwieństwie do współczesnych powieści, które często o niczym istotnym nie mówią, u Żeromskiego najważniejszy był zawsze człowiek i jego tragizm w walce dobra ze złem. To wszystko sprawia, że książki Żeromskiego są nadal doceniane i czytamy je z niesłabnącym zainteresowaniem.
W drugiej części spotkania panie rozmawiały o książce Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia. To opowieść o bolesnych przeżyciach autorki - prywatnie żony korespondenta wojennego. Książka opowiada nie tylko o zburzonym spokoju rodziny i koszmarze życia z człowiekiem narażonym na śmierć, ale również o fragmentach historii wojennych, które wywarły fatalny wpływ na psychikę autorki. W opinii klubowiczek to bardzo poruszająca książka. Zmusza do zastanowienia się, na ile wolno nam dzielić się z innymi wiedzą zdobytą na wojnie i czy mamy prawo obciążać partnera tak traumatycznymi przeżyciami.24 września 2014 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy o następujących książkach:
Cejrowski. Biografia Grzegorza Brzozowskiego to biografia znanego autora książek podróżniczych i programu telewizyjnego pt. "Boso przez świat". W opinii klubowiczek to postać dość kontrowersyjna. Z jednej strony panie doceniły jego książki i programy przyrodniczo-podróżnicze, szczególnie jego gawędziarski, pełen humoru styl narracji. Z drugiej strony Cejrowski to oportunista i egocentryk. W kontaktach z ludźmi potrafi być bezczelny i arogancki, a jego skrajnie prawicowe poglądy nie przysparzają mu sympatii wśród ludzi.
Mój ojciec generał Anders Anny Anders-Nowakowskiej to wspomnienia nie tyle o generale Andersie, lecz o życiu jego córki. Klubowiczki doceniły autorkę za zabawne anegdoty, humor i takt w opisywaniu drugiego małżeństwa generała. Jednak po lekturze czytelniczki miały poczucie pewnego niedosytu, zwłaszcza brakowało im powojennych relacji córki z ojcem. Wspomnienia czyta się lekko i przyjemnie.27 sierpnia 2014 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o następujących książkach:
Czarna woda Attici Locke to powieść poruszająca problemy dyskryminacji rasowej, politycznych układów i korupcji. Mimo dobrze rozbudowanego wątku kryminalnego na pierwszy plan wysuwa się obraz stosunków społecznych w latach 80-tych w Teksasie. Akcja powieści toczy się wokół walki o równe prawa dla czarnoskórych mieszkańców. Teoretycznie mieli już je zagwarantowane, to jednak w praktyce nie wszyscy je akceptowali i przestrzegali. Powieść zmusza do refleksji. Panie z klubu zauważyły, że również w Polsce zmagamy się z podobnymi problemami (z nierównością społeczną, korupcją, mafijnymi układami). Książka warta przeczytania, mimo że temat smutny i pełen goryczy.
Natomiast w Tajnym dzienniku Mirona Białoszewskiego przenosimy się w lata 70 i 80. poprzedniego wieku. Autor opisuje spotkania z ważnymi postaciami dla polskiej kultury i polityki. Sam autor nie był zaangażowany w politykę, a czasie, w którym pisał dziennik (przełomowe lata 80-te) zachowanie dystansu do politycznych zmian w Polsce należało do rzadkości. A zatem w Tajnym dzienniku nie znajdziemy pełnego obrazu polskiej historii. Natomiast znajdziemy w nim zainteresowanie codziennością, pełne prywatnych wspomnień, wręcz błahych, ale pokazujących życie i pragnienia autora. Dziennik w niektórych momentach nużył nasze klubowiczki, by za chwilę znów je zaciekawić. Panie doceniły piękny język i co ciekawsze fragmenty.30 lipca 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym uczestnicy rozmawiali o następujących książkach:
Morfina Szczepana Twardocha - to powieść, której akcja rozgrywa się jesienią 1939 r. w okupowanej Warszawie. Główny bohater - Konstanty, reprezentuje wszystkie te cechy, które zaprzeczają ideałowi patrioty: ma w nosie ojczyznę, gardzi uczciwością, honorem i miłością. Wiedzie próżniacze życie lekkoducha, spędzając czas na pijaństwie i poszukiwaniu morfiny. W końcu za namową żony, ale bez przekonania, wstępuje w szeregi grupy polskich konspirantów i wykonuje przydzielone mu zadanie. W powieści nie ma tak naprawdę ani jednej pozytywnej postaci. Klubowiczom książka się nie podobała. Panie nie mogły zrozumieć, jakiemu celowi, miało służyć stworzenie tak aroganckiego i cynicznego bohatera. Odrzuciły książkę również ze względu na wulgaryzmy i naturalistyczne opisy stanów po przepiciu. Natomiast spodobała się okładka książki, która ich zdaniem świetnie oddaje charakter głównego bohatera.
Krańcowo inną książką jest powieść Katarzyny Grocholi Kryształowy anioł. Autorka opowiada o perypetiach młodej kobiety i jej przyjaciół. Wszystkie panie jednomyślnie zgodziły się, że jest to poruszająca opowieść o samotności, przyjaźni i miłości, napisana w sposób bezpretensjonalny, lekki i dowcipny. Idealna lektura na letnie wieczory.25 czerwca 2014 r. spotkanie DKK rozpoczęło się dyskusją na temat następujących powieści: Karen Gillece Dryft oraz Mariusza Sienkiewicza Miasto Szklanych Słoni. Są one bardzo odmienne zarówno pod względem formy, jak i treści.
Pierwsza z nich to powieść z cyklu lekkich czytadeł. Opowiada o różnych odcieniach zdrady. Autorka opisuje historię dwóch kobiet (Lary i Sorchy). Lara jest tuż po przebytej tragedii (zaginięcie synka, zdrada męża). Wraca do rodzinnego domu i wplątuje się w romans z mężem kuzynki Sorchy. Trzeci bohater to Christian, który bez wyrzutów sumienia zdradza i rani kochającą go żonę. Powieść napisana z kilku perspektyw, daje czytelnikowi sugestywny obraz uczuć bohaterów. Ból, cierpienie, samotność, miłość pokazana niekiedy w bardzo nietypowy sposób. Dużo tu rozmyślań i wspomnień, pełnych smutku i melancholii. Mimo to książka trzyma w napięciu. W opinii czytelniczek jest to powieść doskonale pokazująca, jakich decyzji nie powinniśmy w życiu podejmować. Z drugiej strony po przeczytaniu książki, odnosimy wrażenie, że istnieje jakaś siła, może tytułowy dryft, który ciągnie nas wbrew logice na manowce.
Natomiast w powieści Mariusza Sienkiewicza Miasto Szklanych Słoni akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Mieszkańcy tytułowego miasta żyją tak jak gdyby żyli nadal w PRL-u, oderwani od reszty świata. Powieść wielowątkowa, trudno wyróżnić głównego bohatera i zorientować się "kto kim jest". Powieść nie należy do najłatwiejszych lektur. Mimo szczerych chęci, klubowiczki książki do końca nie przeczytały.28 maja 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach: Brzoskwinie dla księdza proboszcza Joanne Harris oraz Lilith Olgi Rudnickiej.
Pierwsza to pięknie opowiedziana historia o życiu w niewielkim francuskim miasteczku. Bohaterką powieści jest Vianne Rocher (znana naszym czytelniczkom z wcześniejszych powieści Czekolada i Rubinowe czółenka), która wraca do Lansquenet, aby pomóc rozwikłać kłopoty jego mieszkańców. Autorka porusza w powieści trudny problem, jakim jest koegzystencja dwu kultur: muzułmańskiej i chrześcijańskiej. To zagadnienie zaciekawiło panie i spowodowało dyskusję o granicach tolerancji, uprzedzeniach i rasizmie. W opinii klubowiczek to ładnie napisane czytadło, które czyta się lekko i przyjemnie. Również książkę Lilith czytelniczki przeczytały z ogromną satysfakcją. Autorka doskonale połączyła atmosferę prowincjonalnego miasteczka z kryminalną fabułą. Uroku powieści dodaje mroczna historia miasteczka, szczególnie z jej okultystycznymi wątkami. Panie z uznaniem mówiły o ciekawej intrydze i równie ciekawych bohaterach. Książkę przeczytały szybko, zapominając przy niej o otaczającym ich świecie.30 kwietnia 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach:
"Zuzanna nie istnieje" Marty Fox to książka o poszukiwaniu bliskiej osoby i odnalezieniu szczęścia. Sama fabuła do oryginalnych nie należy. Bohaterami powieści są młodzi ludzie (Zuzanna i Tadeusz), oboje po stracie najbliższych sobie osób. Samotni, zranieni, nieszczęśliwi. Przypadkowe spotkanie w pubie, daje początek nowej miłości. Czytelniczkom książka się spodobała. Doceniły sposób przedstawienia trudnych relacji pomiędzy ludźmi, zwłaszcza po trudnych doświadczeniach życiowych. Poza tym książka jest z przesłaniem, pozwalającym uwierzyć, że miłość może pojawić się niespodziewanie na naszej drodze po raz kolejny.
Natomiast Shirley MacLaine w książce "Mam to za sobą i inne wyznania" opowiada o wielu aspektach swojego życia. Napisała książkę pełną refleksji i wspomnień dotyczącą nie tylko swojego prywatnego życia ale także filmowej kariery. Bardzo dużo miejsca poświęca również przedstawieniu swojej filozofii życia. Część klubowiczek, której bliskie są poglądy Shirley MacLaine, mówiły o książce z uznaniem, doceniając zawarte w niej przemyślenia i refleksje. Natomiast dla drugiej części pań, wywody aktorki o poszukiwaniu prawdy i harmonii życia to wydumane i zupełnie oderwane od rzeczywistości myśli i przykłady. Mimo różnic, czytelniczki zgodziły się co do tego, że oprócz talentu aktorskiego Shirley MacLaine ma również wspaniałe pióro. Książkę czyta się lekko i zainteresowaniem.26 marca 2014 r. w Filii nr 8 uczestnicy spotkania DKK dyskutowali o książkach Anne B. Radge. Ziemia kłamstw oraz jej kolejne tomy Raki pustelniki i Na pastwiska zielone to historia toksycznej rodziny. Klimat powieści typowy dla literatury skandynawskiej: chłód relacji międzyludzkich, historia toczy się powoli, a napięcie wzrasta wraz z odkrywaniem straszliwej tajemnicy. Autorka bardzo sugestywnie i z wielką starannością opisuje życie swoich bohaterów, ich samotność, odrzucenie, poniżanie spowodowane orientacją homoseksualną. W opinii naszych czytelniczek książka, mimo że jest smutna i przygnębiająca, to na pewno przedstawia prawdziwe życie nieszczęśliwej, poranionej, zniszczonej rodziny. Warta polecenia, szczególnie dla miłośników niebanalnych powieści obyczajowych.26 lutego 2014 r. w Filii nr 8 uczestnicy kolejnego już spotkania DKK dyskutowali o następujących książkach:
Officium secretum. Pies pański Marcina Wrońskiego to współczesna powieść sensacyjna, oparta na wydarzeniach z IV Rzeczpospolitej. Czytelnik odnajdzie tu obok wciągających wątków kryminalnych i szpiegowskich (misja wysłannika Watykanu, śmierć zakonnika), ostry komentarz do współczesnej sytuacji społecznej i politycznej (obłuda przedstawicieli władzy zarówno świeckiej jak i kościelnej, hipokryzja mediów). Książkę Wrońskiego czytelniczki uznały za jedną z lepszych polskich powieści jakie ostatnio czytały.
Czerwona księżniczka Dariusza Kortko i Judyty Watoły to biografia słynnej polskiej okulistki Adrianny Gierek-Łapińskiej. Z książki wyłania się obraz kobiety silnej, perfekcjonistki, wymagającej bardzo dużo od siebie jak i od współpracowników, oddanej bez reszty nauce i pacjentom. Klubowiczki z dużym uznaniem mówiły o pani profesor. Podkreślając, że dzięki jej determinacji powstała nowoczesna, świetnie zaopatrzona Klinika Okulistyczna, niosąca pomoc pacjentom z całego kraju.29 stycznia 2014 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy o następujących książkach:
Tak sobie myślę Jerzego Stuhra to dziennik pisany podczas choroby, która zmusiła autora do wielu podsumowań i refleksji. Nie znajdziemy tu jednak żadnego użalania się nad sobą i swoim losem. A wręcz przeciwnie, w lekturze odnajdziemy nadzieję i optymizm. Jerzy Stuhr opowiada o teatrze, filmie, aktorstwie, a więc o swoich życiowych pasjach. Zwraca uwagę na te zachowania ludzi, których nie akceptuje np. interesowność, gwiazdorstwo, pazerność. Nie szczędzi również kąśliwych uwag klasie politycznej. Jednym słowem zżyma się na schamienie życia publicznego. Dodatkowo aktor, pozwolił sobie dać czytelnikom dekalog inteligenta, który akurat naszym klubowiczkom bardzo się spodobał. Również panie z podziwem odniosły się do jego celnych i inteligentnych docinków, pełnych ironii i humoru. Z uznaniem mówiły również o umiejętności wyciągania dobra z tak trudnej życiowej sytuacji jak choroba.
Stan zdumienia Ann Patchett to niezwykła opowieść o życiu na granicy dwóch różnych światów. Z jednej strony mamy dżunglę amazońską wraz z jej rdzennymi mieszkańcami, drugiej zaś przybyszów z tzw. "cywilizowanego świata", w postaci naukowców badających źródło niespotykanej płodności tubylców. Badania te miały na celu wykrycie leku na niepłodność. Powieść Ann Patchett to nie tylko niesamowicie wciągająca przygoda, pełna egzotyki i tajemnic jakie skrywa dżungla, ale również opowiada o wielu życiowych rozterkach. Książka jest w opinii czytelniczek niebanalna, intrygująca i dobrze napisana. Klubowiczki przeczytały powieść z dużą przyjemnością.18 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiano m.in. o kobietach w świecie muzułmańskim. Punktem wyjścia do dyskusji były książki dwóch współczesnych powieściopisarzy irańskich.
Irańska historia miłosna. Ocenzurowano Shahriar Mandanipour to opowieść o współczesnym Iranie z opisem relacji między mężczyzną a kobietą. Nie jest to prosta opowieść o miłości, ponieważ Iran to kraj pełen zakazów i norm etycznych. Bohaterowie (Dara i Sara) zamiast wprost wyznać sobie uczucie są zmuszeni do ukrywania go przed otoczeniem (szyfrują listy miłosne, spotykają się ukradkiem w szpitalu). Książka dla czytelnika nie do końca rozumiejącego odmienność kulturową okazuje się dość trudna i niezrozumiała. Również w powieści Shahrnush Parsipur Kobiety bez mężczyzn poruszany jest problem braku wolności i uzależnienia kobiety od mężczyzny. Autorka opisuje mentalność muzułmańskiego kraju, pokazuje jak kobiety są traktowane i jak mają mało do powiedzenia. Czytelniczki przeczytały z dużym zainteresowaniem pierwszą część powieści, w której poznajemy bohaterki i ich życie. Natomiast druga część, która przypomina trochę senne marzenie była dla naszych pań mniej zrozumiała. Autorka umieściła bohaterki w rajskim ogrodzie, w którym kobiety będą miały szansę poczuć się niezależne i szczęśliwe. Jednak całkowita izolacja od mężczyzn nie okazała się dobrym rozwiązaniem, gdyż część z nich nie była w stanie przekroczyć ograniczeń wynikających z wychowania. Parsipur próbuje przekonać kobiety do stworzenia własnego systemu wartości, który pozwoli im realizować się w życiu.27 listopada 2013 r. uczestnicy DKK rozmawiali o książce Krystyny Chiger pt. Dziewczynka w zielonym sweterku. Autorka opowiada o pobycie we lwowskim getcie i w cuchnących kanałach, które stały się schronieniem dla garstki Żydów. Czytając tę historię, trudno czytelnikom zrozumieć, jak można było przeżyć aż 14 miesięcy w ciemnych, wilgotnych i pełnych szczurów kanałach. Chiger w sposób bardzo sugestywny opisuje relacje Żydów z pomagającymi im Polakami, zwłaszcza z Leopoldem Sochą - polskim kanalarzem, który ocalił m.in. całą rodzinę Chiger. W opinii pań jest to ciekawa, bardzo wstrząsająca i wzruszająca historia wojenna, którą na pewno warto przeczytać, mimo że uczucie smutku i bezradności długo nas nie opuści.23 października 2013 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowaliśmy o następujących książkach:
Miasto ryb białoruskiej pisarki Natalki Babiny jest książką wielowątkową. Autorka opisuje białoruskie społeczeństwo oraz losy położonej nad Bugiem wioski Dobratycze. Główną bohaterką jest kobieta po tzw. przejściach (samotna, niezrozumiana, borykająca się z uzależnieniem) poszukująca na nowo sensu swojego życia. Wątek kryminalny (śmierć babci Makryni, poszukiwanie skarbu) oraz polityczne reperkusje bohaterów podczas wyborów prezydenckich sprawiają, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. To wszystko jeszcze okraszone jest wątkiem magicznym (bohaterka przenosi się w przeszłość) czyni z książki jeszcze bardziej ciekawą i oryginalną. W opinii czytelniczek jest to inteligentna opowieść o szukaniu własnego szczęścia w życiu.
Natomiast Iza Michalewicz i Jerzy Danilewicz w książce pt. Villas: nic przecież nie mam do ukrycia szukali odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, aby Villas, artystka obdarzona absolutnym słuchem i głosem, nie tylko nie zrobiła kariery na miarę swoich możliwości, ale starość spędziła w ubóstwie, wyobcowana, w atmosferze skandalu i niezdrowej sensacji. Autorzy metodycznie opisują bankructwo życia, najpierw osobistego, a później także i zawodowego. Czytając jej historię życia, odnosimy wrażenie, że Villas była od początku skazana na tragiczny los i to niezależnie od panującego ustroju. Lektura choć niezmiernie wciągająca jest równocześnie bardzo smutna.25 września 2013 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy m.in. o samotności w małżeństwie w oparciu o następujące książki:
"Czarne psy" Iana McEwana opowiadają o procesie oddalania się dwojga zakochanych w sobie ludzi. Z jednej strony mamy June - osobę skupioną na poszukiwaniu wartości duchowych, z drugiej mocno stojącego na ziemi działacza politycznego Bernarda. Mimo, że darzą się szczerym uczuciem, to odmienne widzenie świata uniemożliwia im porozumienie. Czytelniczki przeczytały powieść z zainteresowaniem, podkreśliły że, opisany w niej proces oddalania się, dotyka wiele par małżeńskich.
O braku porozumienia pisze również Danuta Wałęsa w swojej książce pt. "Marzenia i tajemnice". Pani prezydentowa przybliża nam swoje prywatne życie, z ich problemami i radościami. Dzięki tym wspomnieniom poznaliśmy panią Danutę jako kobietę silną a zarazem pełną pokory dla czasów w których przyszło jej żyć. Jak sama pisze, traktowała życie zadaniowo - wychować jak najlepiej dzieci. Oprócz wątków osobistych poznajemy relacje z początków Solidarności i strajków. W opinii pań książkę warto przeczytać. Wspomnienia są autentyczne, widać w nich samotność kobiety - kompletny brak wsparcia ze strony męża i marzenie - by mąż wrócił do niej, nie tylko ciałem ale i duszą. Klubowiczkom podobały się również fragmenty, w których przedstawia swój stosunek do różnych znanych osób, tym bardziej, że pod wieloma względami się z nią zgadzały.29 sierpnia 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym dyskutowaliśmy o następujących książkach:
Cudowna kariera Magdy M. Magdaleny Miecznickiej to opowieść o młodej przedstawicielce klasy średniej. Tytułowa bohaterka jest piękna, wykształcona, perfekcyjna, odnosi sukcesy w pracy zawodowej, tylko jej życie osobiste odbiega od ideału, jest skomplikowane, pełne złych wspomnień i urazów. Na zewnątrz wydaje się, że żyje jak chce, korzysta ze wszystkich przywilejów kobiety sukcesu i byłaby szczęśliwa, gdyby nie uczucie, że to wszystko pozór i kłamstwo. Panie z klubu do książki odniosły się z dystansem, nie znajdując w niej żadnej cennej myśli ani rady. Taka tam pisanina, nic ciekawego ani wartego przeczytania.
Natomiast powieścią Maggie O'Farrell Ona pierwsza czytelniczki były zachwycone. To opowieść w której przeplatają się dwie historie. Pierwsza z opowieści przenosi nas do Londynu lat 50-tych. Alexandra wyjeżdża do wielkiego miasta, aby tam pracować, realizować swoje ambicje i żyć u boku swego ukochanego. Jedno smutne wydarzenie i sprawy mocno się komplikują. Druga historia rozgrywa się także w stolicy Anglii, ale rzecz dzieje się współcześnie. Jej bohaterka Elina walczy z traumą po porodzie. Próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji, co utrudnia jej dziwne zachowanie jej mężczyzny, którego nawiedzają niejasne wspomnienia z dzieciństwa. Czytelniczkom ta zawiła i tajemnicza historia sprawiła wiele przyjemności i pobudziła do refleksji nad życiem.25 lipca odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy o książce A. Tuszyńskiej Tyrmandowie. Romans amerykański oraz o najnowszej powieści E. Mendozy Wyspa niesłychana. Dzięki lekturze Agaty Tuszyńskiej mieliśmy możliwość poznać parę szczegółów z życia prywatnego Tyrmanda podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Książka składa się z opowieści trzeciej żony Tyrmanda - Mary Ellen Fox oraz niepublikowanych dotychczas listów. To z nich dowiadujemy się o emocjach i relacjach, jakie łączyły parę, o rodzinie, marzeniach, zazdrości. Autorce udało się przedstawić L. Tyrmanda nie tyko jako pisarza kontrowersyjnego, za jakiego powszechnie uchodził, ale również człowieka ze sporym urokiem osobistym, który umiał uwodzić i przyciągać uwagę pań, a zarazem pewnego i zapatrzonego w siebie mężczyznę. Książka dobrze przyjęta przez nasze czytelniczki.
Natomiast Eduardo Mendoza w swojej książce Wyspa niesłychana opisuje dość skomplikowaną historię pewnego Katalończyka, który znudzony życiem w Barcelonie wyjeżdża do Wenecji i tam odkrywa zupełnie nowy dla siebie świat. Poznaje kobiety, włóczy się po szarej, smutnej i niebezpiecznej Wenecji. Książka mimo, że do najłatwiejszych nie należy, to czytanie jej sprawiło naszym czytelniczkom przyjemność. Paniom podobały się opisy uczuć głównego bohatera - Fabregasa, jak i historie pozostałych postaci powieści. Mimo, że powieść nie posiada dynamicznej akcji to wciąga czytelnika dzięki świetnie stworzonemu klimatowi.27 czerwca odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym rozmawiano o następujących książkach:
"Kieszonkowy atlas kobiet" Sylwii Chutnik - książka o codziennym życiu mieszkańców pewnej warszawskiej kamienicy. To co czytamy, niczym się nie różni od tego co widzimy na ulicy, nic odkrywczego w książce nie znajdziemy. Panie z klubu oceniły książę jako smutną, a równocześnie szczerą i prawdziwie oddającą rzeczywistość. Ogólny obraz społeczności jest mocno przygnębiający - bieda, starość, nietolerancja, chuligaństwo.
Natomiast "Wywiad z historią" Oriany Fallaci jest zapisem 28 rozmów przeprowadzonych z przywódcami świata, takimi jak: Henry Kissinger, Indria Gandhi, Yassir Arafat, Golde Meir, Willy Brandt i in. W opinii klubowiczek jest to świetna książka będąca świadectwem czasów, w których żyjemy. Warto ją przeczytać nie tyle dla samych wywiadów (straciły swą aktualność), a przede wszystkim dla świetnie oddanych portretów władców współczesnego świata.23 maja 2013 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Igora T. Miecika 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji. Paniom z klubu najbardziej podobały się reportaże o życiu codziennym (np. scenki z podróży koleją transsyberyjską, historia o dawnym Domu Rad w Moskwie, o konkursie piękności w kolonii karnej, czy o krasnojarskim gimnazjum żeńskim dla przyszłych dam). Natomiast najmniejsze zainteresowanie wzbudziły reportaże z zatonięcia "Kurska", ataku terrorystycznego w szkole w Biesłanie i w teatrze na Dubrowce. W opinii pań reportaże ukazują nam Rosję prawdziwą choć smutną.25 kwietnia 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Magdaleny Zawadzkiej Gustaw i ja. To piękna opowieść o niezwykłej parze aktorskiej - Magdalenie Zawadzkiej i Gustawie Holoubku. Autorka opowiada o dojrzałej miłości dwojga ludzi, których dzieliła różnica wieku a łączyła miłość, przywiązanie, tolerancja dla różnic oraz pasja do teatru, co sprawiło, że ich życie nigdy nie było nudne. Dzięki tej historii widzimy jak pięknie można kochać, być kochanym i jak ciekawie i mądrze żyć. Wspomnienia czyta się wspaniale. Panie z klubu były pełne podziwu dla subtelnego języka i dowcipnie napisanych anegdot. Książka pięknie wydana, zawierająca liczne zdjęcia z czasów małżeństwa, teatru i innych spotkań artystycznych.21 marca 2013 r. odbyło się spotkanie DKK na którym rozmawiano o następujących książkach:
Sonata dla Miriam Lindy Olsson to refleksyjna opowieść o stracie, przezwyciężeniu smutku i poszukiwaniu korzeni. Główny bohater, Adam Anker jest muzykiem urodzonym w Krakowie. Jednak od wielu lat mieszka w Nowej Zelandii z córką Mimi. Jej nagła śmierć wytrąca go z równowagi. Bardzo samotny, trafia do rodzinnego Krakowa w poszukiwaniu żydowskiego rodowodu. Czytelniczki przeczytały książkę z dużym zainteresowaniem, mimo dość zagmatwanej akcji i nostalgicznej atmosfery.
Dzienniki1931-1934 Anais Nin to historia toksycznej znajomości z Henrym Millerem i jego żoną June. Poza tym znajdują się tu opisy ze spotkań z psychoanalitykami, próby poszukiwań miłości i spełnienia zarówno w życiu jak i w sztuce. Jest w tym dzienniku wiele subtelności, ale również wiele wyrafinowania, egzaltacji i aktorstwa. I to drażniło klubowiczki. Poza tym ciągnące się przez wiele stron opisy psychoanalizy, często sztucznie ubarwionej sprawiły, że dzienniki Anais zostały przyjęte bez większego entuzjazmu.28 lutego 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Michała Witkowskiego Drwal. Autor opowiada historię młodego literata, który późną jesienią wyjeżdża nad polskie morze i zatrzymuje się w leśniczówce, której gospodarz skrywa pewną mroczną tajemnicę. Zaciekawiony pisarz rozpoczyna amatorskie śledztwo, równocześnie próbując pisać powieść kryminalną. Akcja powieści rozwija się powoli, by z czasem nabrać tempa i wciągnąć nas w kryminalną intrygę. Czytelniczki doceniły również umiejętność oddania klimatu zarówno samego kurortu (po sezonie, gdy znika cały blichtr), jak i samej chatki, tytułowego drwala.31 stycznia 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach:
W pajęczej sieci Joy Fielding - to historia Harley, matki dwójki dzieci. Kobiety odnoszącej w życiu sukcesy, ale także zjednującej sobie wrogów. Autorka opisuje doskonały obraz osoby psychopatycznej, zdolnej dopuścić się najgorszych czynów. W opinii czytelniczek książka napisana jest dobrze, trzyma w napięciu a połączenie thrillera z obyczajówką sprawia, że opowiadana historia nie straszy lecz ciekawi.
Droga Cormaca McCarthy - to niezwykle sugestywnie napisana historia ojca i syna wędrujących przez opustoszały kraj. Normalnego świata już nie ma. Została jałowa, pusta, spopielona ziemia. Tylko sny syna są kolorowe. Czytając książkę ma się wrażenie totalnej beznadziejności, strachu i przygnębienia. Mimo to ksiązka jest pięknie napisana, wzrusza (miłość ojca do syna) i zapada na długo w pamięci.27 grudnia 2012 r. odbyło się spotkanie DKK. W wesołej atmosferze zbliżającego się karnawału, panie rozmawiały o następujących książkach:
Willa Magdaleny Zimniak to powieść o miłości i zniewoleniu, o relacjach pomiędzy ofiarą a katem, ale także o poszukiwaniu własnego "ja". Najważniejszymi bohaterkami są dwie kobiety, Ewa i Marzena, które poprzez doświadczenia jakie przeżyły są zahukane i niepewne siebie. Autorka dużo miejsca poświęciła chorej i obsesyjnej miłości oraz mężczyznom, którzy nie cofną się przed niczym, aby zdobyć na własność kobietę, która im się podoba. Willa w opinii czytelniczek to świetnie napisana opowieść. Książkę czyta się bardzo dobrze, właściwie trudno się od niej oderwać, bo akcja toczy się z tzw. biglem, poza tym występują tu trudne charaktery, zagmatwane losy, chwile grozy, bólu i wzruszenia. Krok po kroku odkrywamy tajemnicę rodzinną i sprawy, które nigdy miały nie wyjść na światło dzienne.
Natomiast Dzienniki kołymskie Jacka Hugo-Bandery to zbiór opowieści i anegdot z podróży po Kołymie. Autor opisuje losy ludzi, którzy za wszelką cenę próbowali przetrwać w tym okrutnym świecie. Reporter rozmawia m. in. z córką okrutnego oficera Nikołaja Jeżowa, która opowiada o dramacie swojego dzieciństwa. Słucha Tamary Tichonownej i jej wspomnień z łagrów kobiecych. Jeździ i pije z oligarchą Basanshim. Wszyscy ci ludzie pamiętają o okrutnej przeszłości obozów przymusowej pracy - a mimo to, co jest dla nas zaskakujące - kochają Kołymę i nie chcą z niej wyjechać. Książka jest przygnębiająca jednak potrafi wciągnąć czytelnika w ten ponury świat i równie ponure przemyślenia autora.29 listopada 2012 r. odbyło się andrzejkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Atmosfera w klubie tego wieczoru była wyjątkowo wesoła. Dobry humor nie przeszkodził paniom w rozmowie o książkach, a wręcz przeciwnie pozwolił z pasją o nich dyskutować.
Z dwóch książek: A.Wright Tony i Susan oraz K. Brockmeier Krótka historia umarłych - ta ostatnia bardziej przypadła paniom do gustu. To bardzo niebanalna historia, w której przeplatają się dwa światy, które są ściśle ze sobą powiązane. Z jednej strony mamy miasto ludzi umarłych, a z drugiej trzy osobową grupę badawczą na Antarktydzie. Książka zmusza do przemyśleń. Ilu ludzi przewija się przez nasze życie, a o ilu z nich pamiętamy? Czy umarli istnieją tak długo, jak długo o nich pamiętamy? Natomiast książkę A. Wright Tony i Susan momentami czytamy z wypiekami na twarzy (okrutna śmierć żony i córki Tony'ego), by za chwilę nudzić się bezbarwnym i monotonnym życiem Susan. Klubowiczkom nie podobała się bierna postawa obojga bohaterów wobec życia, którzy wolą udawać i nie dostrzegać problemów, płynąć z nurtem niż stawić im czoła i podjąć walkę o lepsze życie.24 października 2012 r. obchodziłyśmy 5-lecie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. W ciągu tych lat na 60 spotkaniach omówiliśmy 88 książek.
Każda z "Klubowiczek" niecierpliwie oczekuje tego dnia, w którym możemy się zobaczyć po raz kolejny, tym bardziej, że nasze spotkania to nie tylko dyskusje o ciekawych książkach, ale także możliwość oderwania się od kłopotów życia codziennego, rozmowy i żartów z przyjaciółmi.
Tym razem oprócz dyskusji o książkach (Alaina de Boltona Architektura szczęścia oraz Melanii Mazzucco Taki piękny dzień) wspominałyśmy minione pięciolecie i dokonałyśmy pamiątkowego wpisu do kroniki biblioteki.27 września odbyło się spotkanie DKK na którym rozmawiano o książce Javiera Yanesa "Władca równin". To piękna, wielowątkowa powieść, opisująca nie tylko barwną historię rodziny Mencia, ale również kraje w których rozwija się akcja, a jest to Hiszpania, Kenia i wojenna Australia. Powieść napisana jest z ogromnym rozmachem, łącząca wątki przygodowe z romansowymi i kryminalnymi. Po za tym zabawne dialogi i świetnie zarysowane postacie, nadają historii pikanterii. Książkę czyta się jednak powoli. Winę za to ponosi język, pełen zawiłych i wydumanych metafor. Czytelniczki mimo tych licznych i zbędnych opisów, uznały powieść za interesującą i wartą przeczytania.30 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym rozmawiano o książce Diany Ducret "Kobiety dyktatorów". To opowieść o bardzo trudnych i bolesnych chwilach ośmiu kobiet, które pokochały dyktatorów. Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie: co one w nich widziały? Książka nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi. Nie odnajdziemy tu głębokich i wnikliwych portretów kobiet dyktatorów. Niektóre z nich widziały okrucieństwo a niektóre zaślepione miłością, nie chciały tego widzieć i ślepo wierzyły w ich ideologię. Natomiast znajdziemy tu doskonale przedstawione sylwetki tyranów. W relacjach z kobietami ujawniają cechy, których nie widać w publicznych wystąpieniach. W opinii czytelniczek książka porusza bardzo ciekawy temat, napisana jest przystępnym, żywym językiem, dzięki czemu całość czyta się lekko i przyjemnie.26 lipca odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym rozmawiano o książce Jacka Dehnela "Saturn". Jest to opowieść o życiu i twórczości rodziny Goyów. Na pierwszy plan wysuwa się tu nestor rodu Francisco Goya, ambitny, żądny sławy artysta, wielbiący brzydotę i perwersję, nie zważający na słowa ani czyny, które ranią żonę i wywierają niszczący wpływ na syna. Nasze czytelniczki z dużym zainteresowaniem przeczytały historię o charyzmatycznym geniuszu i jego rodzinie.28 czerwca odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym panie rozmawiały o dwóch następujących książkach: "Noc i dzień" Virginii Woolf i "Ścianka działowa" Izabeli Sowy.
"Noc i dzień" Virginii Woolf - powieść pełna nawiązań do prywatnego życia autorki. Perypetie miłosne są tu pretekstem do opisania relacji międzyludzkich i postawienia pytań o prawa kobiet do szczęścia i samorealizacji. Naszym czytelniczkom książkę Virginii Woolf bardzo trudno się czytało, określiły ją jako staroświecką, zbyt teatralną, dopiero później przyszedł moment, gdzie doceniły pełen wdzięku język.
Natomiast "Ścianka działowa" Izabeli Sowy to już współczesna historia pewnego małżeństwa. Spotykamy tu Dionizego - przeżywającego tzw. kryzys wieku średniego, jego żonę Szarlotę, która bez jego zgody postawiła ściankę działową w ich wspólnym mieszkaniu oraz dziewczynę o intrygującym imieniu - Brzytwa, która otwiera oczy Dionizemu na sprawy których dotychczas nie dostrzegał. Przesłaniem tej książki jest na pewno pokazanie jak bardzo jest ważna w naszym życiu codziennym szczera rozmowa. Klubowiczkom najbardziej podobała się postać niekonwencjonalnej Brzytwy. Natomiast krytycznie ustosunkowały się do satyrycznego stylu.31 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym rozmawiano o książce Dariusza Michalskiego "Kalina Jędrusik" oraz Virginii Ironside "Nie, nie chcę się zapisać do klubu książki".
Dariusz Michalski w swojej najnowszej biografii o Kalinie Jędrusik stara się odpowiedzieć, jaką osobą była naprawdę Kalina. A życiorys aktorki obfituje w liczne niejasności, kłamstwa i pomówienia. W tym celu autor sięga do rozmów z przyjaciółmi artystki oraz do recenzji i wywiadów prasowych. Z nich wyłania się obraz nie tylko bardzo zdolnej i wyrazistej aktorki, ale również szalenie kontrowersyjnej i niebanalnej kobiety. Autor umieścił w książce bardzo bogaty materiał na temat życia Kaliny Jędrusik, ale w opinii czytelniczek brak chronologii i liczne cytaty (nie zawsze według nich konieczne) utrudniają czytanie.
Natomiast książka "Nie, nie chcę się zapisać do klubu książki" Virginii Ironside to nie tylko pamiętnik starszej pani z jej radościami i problemami dnia codziennego, ale również polemika ze współczesnym ideałem seniorów (że powinni aktywnie żyć, uczyć się, robić to i tamto ...). W opinii klubowiczek to bardzo dobrze napisane czytadło, które czyta się znakomicie - pełne humoru i dowcipu.26 kwietnia odbyło się spotkanie DKK, podczas którego rozmawiano o książce Jarosława Kreta pt. "Planeta według Kreta". Autor w sposób lekki i ciekawy opowiada o stylu życia, obyczajach i zwyczajach ludzi w odwiedzanych przez siebie miejscach. Dzieli się wrażeniami zarówno z miejsc nam bardzo bliskich i znanych jak Alpy czy Wenecja, ale też bardzo odległych i egzotycznych, jak Malediwy lub Madagaskar. Panie z klubu z przyjemnością czytały o osobliwych zwyczajach, a przede wszystkim o niepospolitych ludziach z różnych stron świata. Autor w ciekawy sposób przedstawił nam nastrój i magię świata, wprowadzając nas w lokalne zwyczaje, tłumacząc początki, źródła i sens rytuałów. Zaletą książki są również piękne zdjęcia.29 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Emilii Batury "Komeda. Księżycowy chłopiec". Autorka w barwny i ciekawy sposób oddała portret wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego. Poznajemy jego rodzinę, przyjaciół oraz śledzimy dwie ścieżki, którymi podążał - jedną ponoć dobrze obiecującego lekarza laryngologa i drugą muzyka jazzowego. Czytelniczkom bardzo się spodobał portret nie tylko samego artysty, ale również lat 60-tych z panującą wówczas niepowtarzalną atmosferą. Panie z żalem mówiły, że za szybko odeszli tacy artyści jak Komeda, Hłasko czy Kobiela. Żyli szybko, umarli młodo, jednak ich twórczość pozostała.23 lutego odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o "Autobiografii" Agaty Christie. Autorka wspomina swoje barwne życie z typowym dla siebie wdziękiem i poczuciem humorem. Czytelniczki zachwycone były pasją i ciekawością świata, jaką przejawiała Agata Christie przez całe swoje życie. Z książki wyłania się obraz kobiety nietuzinkowej, o wielu obliczach - była zarówno matką, żoną i kochanką, kobietą szaloną jak i ustatkowaną, odważną a zarazem wrażliwą, która sprostała wyzwaniom niełatwych czasów, w których przyszło jej żyć.26 stycznia odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach: "Samotny mężczyzna" Ch. Isherwooda oraz "Erynie" M. Krajewskiego.
"Samotny mężczyzna" Ch. Isherwooda - to opowieść o mężczyźnie, który po stracie swojego partnera, popada w depresję. Powieść przepełniona jest bólem, cierpieniem, uczuciem wyobcowania, codzienną walką z samym sobą. To w końcu opowieść o godzeniu się z samotnością. W opinii czytelniczek książka choć trudna to napisana jest ciekawie, zmusza do refleksji nad życiem i samotnością.
"Erynie" M. Krajewskiego - to kryminalna opowieść osadzona w przedwojennym Lwowie. Punktem wyjścia akcji jest znalezienie ciała dziecka, które wcześniej torturowano. Lwowski policjant Popielski - postać wewnętrznie rozdarta, która działa w imię prawa, często z tym prawem się mijając - prowadzi śledztwo w sposób bezwzględny, angażujac się w nie całym sobą. Mroczny klimat powieści nie przypadł paniom do gustu a rozmowa zeszła na wspomnienia o Lwowie i jego mieszkancach.29 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Petera Hedges'a "Wyższe sfery" oraz Alana Bennett'a "Czytelniczka znakomita".
"Wyższe sfery" P. Hedges'a to opowieść o pozornie szczęśliwym małżeństwie do momentu, gdy przyjaciółka postanawia wprowadzić ich do tzw. wyższych sfer. Autor świetnie zarysował bohaterów, pokazując skomplikowane uczucia, emocje i sytuacje, które stanowią pokusę do zdrady. Książka wywołała wśród czytelniczek dyskusję nad przysługami i radami, jakie dostajemy od bliskich nam osób a które po pewnym czasie okazują się sprytną manipulacją, bądź niedźwiedzią przysługą. Książka zmusza do refleksji nad wyborami dokonywanymi pod wpływem innych ludzi.
Natomiast "Czytelniczka znakomita" A. Bennett'a to zabawna opowieść o tym, jak królowa angielska odnajduje w sobie pasję czytelniczą, borykając się przy tym z niezrozumieniem ministrów i poddanych. Paniom podobał się lekki i zabawny styl oraz pochwała czytelnictwa, której autor poświęcił wiele miejsca.24 listopada odbyło się spotkanie DKK na którym rozmawiano o następujących książkach: "Floryda story" Krystyny Nepomuckiej i "Ostatni szczegół" Harlana Cobena.
Akcja "Florydy story" K. Nepomuckiej dotyczy polonii amerykańskiej pracującej czasowo lub na stałe na Florydzie przed 89 rokiem. Książka wśród czytelniczek wywołała ożywioną dyskusję na temat polskiej emigracji. Samą książkę panie oceniły bardzo dobrze, doceniając jej czarny humor i ironiczny język, za którym autorka ukryła trudne i skomplikowane życie naszych rodaków na obczyźnie.
Natomiast książka H. Cobena "Ostatni szczegół" nie przypadł zbytnio paniom do gustu. Książka ich zdaniem jest płytka, nie ma ciągłej akcji, zagmatwana fabuła, liczni bohaterowie, których się nie pamięta. Przyznały jednak, że po przebrnięciu przez pierwsze rozdziały intryga zaczyna wciągać i w końcu książki nie można odłożyć na "później".27 października odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Carlosa Ruiza Zafona pt "Gra anioła". To powieść z niezwykłą intrygą i tajemnicą, w której pojawia się już znana nam z "Cienia wiatru" Barcelona i Cmentarzysko Zapomnianych Książek. Dużym atutem książki jest tajemniczy i niesamowity klimat, który daje czytelnikowi dużą dawkę emocji. Śledzimy tu losy pisarza Davida Martina, który zostaje wciągnięty w zawiłą intrygę przez tajemniczego wydawcę z Francji Andreasa Corelliego. Zdaniem naszych czytelniczek, autor świetnie potrafi wciągnąć nas w labirynt intryg i sprawić byśmy poczuli grozę sytuacji. Natomiast zabrakło paniom dokładniejszej charakterystyki postaci i logiczniejszej fabuły. Historia trochę zakręcona i pogmatwana. Ale mimo to, na pewno warta jest przeczytania.29 września 2011 odbyło się spotkanie DKK, na którym omówiono dwie książki: "Na Grobli" Eustachego Rylskiego oraz "Przedostatnie marzenie" Angeli Becerry.
"Na Grobli" Eustachego Rylskiego to opowieść o pisarzu Aleksandrze Sewrymowiczu zaplątanym w historie. Jednoznaczny obraz antypatycznego geniusza, który idzie za władzą i siłą, załamuje się dopiero pod koniec życia. To również opowieść o Polakach sprzed trzydziestu lat i z początku przemian ustrojowych, ale pośrednio i o współczesnych Polakach. Rylski z maestria posługuje się różnymi językami: od inteligencji, poprzez partyjnego kacyka i służącą spod Prószkowa, po Lutka z Czerniakowskiej. Panie z klubu przyjęły książkę bez większego entuzjazmu. Historia potraktowana powierzchownie, mało ciekawa fabuła.
"Przedostatnie marzenie" Angeli Becerry to opowieść o przemijaniu i o spełnieniu marzeń, o tym, że jeśli się na coś czeka, w końcu się to dostanie. Poznajemy losy pary staruszków Joan i Saledad, którzy u kresu życia popełniają samobójstwo. Przez całą powieść poznajemy świat tragicznie zakochanych bohaterów. Tę miłosną historię przełamują jedynie echa hiszpańskiej wojny domowej. W odczuciu naszych czytelniczek jest to piękna, wciągająca i ciekawa książka, choć czasem autorka stosuje wydumane metafory, które je irytowały.25 sierpnia odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Francesca Mirallesa pt. Miłość przez małe m. Autor w ciekawy sposób przedstawił jak nasz najdrobniejszy gest (w tym przypadku przygarnięcie bezdomnego kota) może wywołać w nas wewnętrzną przemianę. Wydarzenia stają się tłem do rozważań na temat życia, którym sprzyjają nocne rozmowy z tajemniczym bohaterem - Waldemarem oraz lektura książek głównego bohatera - Samuela. Powieść doskonale ukazuje, że tak naprawdę, każdy z nas jest człowiekiem samotnym w tłumie. Miralles zawarł również bardzo dużo porad jak to zmienić. Panie z DKK z przyjemnością przeczytały powieść, podkreślając ciekawie zarysowane postacie i sytuacje, które przypominały im historie z ich codziennego życia. Powieść ogólnie bardzo ciepła i pozytywna.28 lipca odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce A. Spence`a Czysta ziemia oraz Yossa Siedem grzechów kubańskich.
Czysta ziemia A. Spence'a to opowieść o niezwykłych losach Szkota Thomasa Blake'a Glovera, który przybył do Nagasaki w 1859 roku, aby zająć się handlem herbatą, a w rzeczywistości zamieszany był w przemyt opium i broni. Oprócz robienia interesów Tom zasłynął z licznych romansów. Największy wpływ na jego życie miały dwie kobiety - żona Tsuru i kochanka Kaga Maki. To ich losy stały się inspiracją dla Pucciniego do napisania opery "Madame Butterfly". Książka wywołała dyskusję o różnicach kultur Wschodu i Zachodu oraz o samurajach i serialowym Shogunie.
Natomiast Siedem grzechów kubańskich Yossa - to zbiór opowiadań, które przenoszą nas do Kuby. Bohaterami są sfrustrowani, zagubieni, gniewni i rozczarowani życiem mieszkańcy Hawany. Autor łagodzi smutną rzeczywistość specyficznym kubańskim humorem oraz egzotycznym pięknem wyspy. Naszym czytelniczkom kubańska rzeczywistość trochę przypominała czasy PRL-u, szczególnie te z filmów Barei.30 czerwca odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym rozmawiano o książce E. Gilbert "Jedz, módl się, kochaj" oraz M. Eliota "Amerykański buntownik".
"Jedz, módl się, kochaj" E. Gilbert to opowieść o typowej Amerykance w średnim wieku, która dręczona depresją po rozwodzie postanawia zmienić radykalnie swoje życie i odzyskać równowagę wewnętrzną. W poszukiwaniu harmonii wyrusza w podróż, poznaje obyczaje Italii, smaki Orientu i Dalekiego Wschodu, zgłębia tajemnice jogi i medytacji. W opinii czytelniczek treść książki jest naiwna, autorka wysuwa banalne wnioski i proste rozwiązania.
Natomiast książka M. Eliota "Amerykański buntownik. Życie Clinta Eastwooda" przedstawia życie gwiazdy amerykańskiego kina, przeplatając sprawy osobiste i zawodowe, podpierając się gdzie trzeba cytatami. W książce nie ma wodolejstwa, są fakty, krótkie komentarze. Tematyka osobista nie przysłania filmowej. Książka napisana jest rzetelnie, choć nasze czytelniczki troszkę znużyła.26 maja odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Howarda Jacobsona Wieczory Kaluki. W powieści poznajemy historię Żyda, który nie może sobie poradzić ze swoją tożsamością, zarówno cierpi na obsesję na punkcie Holocaustu jak i brakuje mu więzi ze swoimi rodakami. Powieść wywołała wśród czytelniczek dyskusję na temat losów żydowskich.28 kwietnia odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawiano o następujących książkach: Beaty Pawlikowskiej "Blondynka u szamana" oraz Pascala Merciera "Nocny pociąg do Lizbony".
"Blondynka u szamana" Beaty Pawlikowskiej to nie tylko podróż przez puszczę peruwiańską ale również wyprawa do "magicznego świata Indian". Książka napisana jest lekko i z dowcipem, szczególnie fragmenty opisujące pechowego przewodnika - Herkulesa. Jednak czytelniczki odczuły pewien niedosyt informacji o mieszkańcach dżungli. Autorka skupiła się na odkrywaniu szamańskiej mocy a mniej uwagi poświęciła codziennemu życiu peruwiańskich Indian.
Natomiast "Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera to opowieść o samotnym intelektualiście Rajmundzie Gregoiusie, który pod wpływem nagłego impulsu wywołanego przeczytaną książką portugalskiego autora, Amadeu de Prado, postanawia porzucić dotychczasowe ustabilizowane życie i wyjeżdża do Lizbony. Tam pragnie się dowiedzieć jak najwięcej o pisarzu, który wpłynął na zmianę życiowych wartości. Książka filozoficzna, do własnych przemyśleń.W dniu 31 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książkach "Moja Afryka" Kingi Choszcz i "Kolacja z zabójcą" Aleksandry Marininy.
"Moja Afryka" Kingi Choszcz - to relacja autorki z podróży po Afryce, z której już nie wróciła (zachorowała w Ghanie na malarię mózgową). Zostawiła po sobie internetowy pamiętnik i zdjęcia, które po śmierci wydano w formie książkowej. Czytelniczki były pełne podziwu dla odwagi autorki, która sama przemierzała Afrykę, tak odmienną kulturowo od naszej cywilizacji. Jednak samą książkę uznały za mało ciekawą. Mamy tu bowiem do czynienia z suchą, bardzo powierzchowną i chaotyczną relacją ze spotkań z tubylcami, z łapania stopu czy szukania miejsca do spania.
"Kolacja z zabójcą" Aleksandry Marininy to powieść kryminalna z frapującą intrygą, ciekawie zarysowanym tłem obyczajowym i z niebanalną bohaterką - major Anastazją Kamieńską. Pani major obdarzona jest nie tylko niezwykłą pamięcią i zmysłem analitycznym ale również łatwością zmieniania wyglądu wraz z osobowością, co sprawia, że z łatwością rozwiązuje zagadki kryminalne, stając się wywiadowcą doskonałym. Powieść A. Marininy jest także opowieścią o Rosji z czasów przełomu, kiedy jeden system polityczno-ekonomiczny upadł a drugi jeszcze się nie ukształtował. Książka warta przeczytania.24 lutego 2011 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o książce Pera Pettersona pt. Kradnąc konie. Książka opowiada historię sześćdziesięcioletniego mężczyzny, który postanowił jesień swojego życia spędzić z dala od cywilizacji, wśród norweskich lasów i żyć w zgodzie z naturą. Przypadkowe spotkanie z jedynym sąsiadem budzi w nim wspomnienia z dzieciństwa. Mężczyźni spotkali się już jako piętnastoletni chłopcy. Doświadczenia jakich wówczas doznali - tragiczna śmierć chłopca, pierwsza miłość, gorycz zdrady - miały ogromny wpływ na ich dalsze losy. Historia opowiedziana jest językiem sugestywnym, dzięki któremu na długo pozostanie w pamięci czytelników.27 stycznia odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o książce Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka pt. Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza oraz Artura Domosławskiego pt. Kapuściński non-fiction. Obie biografie przybliżają nam postać znakomitego reportażysty, pisane są jednak z różnych punktów odniesienia. Pierwsza z nich opowiada zarówno o pisarstwie samego Kapuścińskiego jak i o reportażu "w ogóle". Informacje o życiu Mistrza przetykane są cytatami z jego książek, a te stanowią podstawę do analizowania jego twórczości. Autorzy rozplątują wątki biografii i literatury, dają kompletny przegląd dorobku reportażysty, propozycje wyjaśnień jego dzieł, pozwalają lepiej się przyjrzeć tekstom tego autora. Natomiast książka Artura Domosławskiego Kapuściński non-fiction przedstawia reportażystę jako człowieka uwikłanego zarówno w historię jak i we własne słabości. To z tej książki dowiadujemy się najwięcej o życiu Kapuścińskiego, skąd przyszedł, gdzie się uczył, z kim i jak pracował. Autor przedstawia nam zgromadzone przez siebie fakty, bez próby ich interpretacji, pozostawiając je czytelnikowi.
Klubowiczkom podobały się obie książki z wyróżnieniem książki Domosławskiego za oddanie klimatu tamtych lat i ich wpływie na najważniejsze życiowe decyzje. Uznały również, że ujawnione fakty takie jak kontakty z SB czy ubarwione reportaże nie odbierają Ryszardowi Kapuścińskiemu nic z jego wielkości.30 grudnia w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o książce Rebecci Miller pt. Prywatne życie Pippy Lee. Jest to znakomite studium psychologiczne o poszukiwaniu własnej tożsamości. Główna bohaterka Pippa żyje jak w bajce- ma kochającego męża, dwoje wspaniałych dzieci, przyjaciół, żyje w luksusie. Tymczasem Pippie żyje się źle, jej szczęście wydaje się sztuczne. Bohaterka zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem, wspomina szaleńczą młodość, romanse i namiętności. Autorka podkreśla, że nie można w życiu ciągle udawać i grać nie swoje role. Prędzej czy później, skończy się ochota do gry i powrócimy do naszego prawdziwego ja. Czytelniczki zgodziły się z autorką, że od przeszłości nie uciekniemy jak i od konsekwencji naszych decyzji. Książkę uznały za bardzo dobrze napisaną i wartą przeczytania.25 listopada 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym uczestnicy dyskutowali o książce J.M.G. Clezio pt. "Diego i Frida". Książka opowiada o burzliwym związku meksykańskich malarzy Fridy Kahlo i Diego Rivery. Losy wielkiej lecz trudnej miłości zainteresowały i wzruszyły nasze czytelniczki. Szczególnie życie Fridy, która podporządkowała tej miłości całe swoje życie, w którym zmysłowość przeplatała się z samotnością i cierpieniem. Inaczej niż Diego, który lekko traktował związki z kobietami, a sztukę traktował jako środek do wyrażenia rewolucyjnych ideałów. Panie z klubu książkę uznały za ciekawą i wartą przeczytania.28 października 2010 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym uczestnicy rozmawiali o książce Piotra Pazińskiego pt. "Pensjonat" oraz Izabeli Sowy pt. "Podróż poślubna".
"Pensjonat" Piotra Pazińskiego opowiada o mężczyźnie powracającym po latach do pensjonatu, w którym jako chłopiec spędzał wakacje z babcią. Przed wojną był to żydowski dom wypoczynkowy, a obecnie zamieszkały jest przez starych, zmęczonych ludzi, pamiętających Holocaust. Autor opowiada nie tyko o żydowskim losie w cieniu Zagłady, ale również o powojennych wyborach i o bezpowrotnym zanikaniu "żydowskiego świata" znanego nam sprzed wojennej Polski. Książka napisana jest piękną polszczyzną, przez czytelniczki klubu uznana za mądrą i wartą przeczytania.
Natomiast książka Izabelii Sowy "Podróż poślubna" to pełna ironii i humoru opowieść o kondycji współczesnej kobiety i relacji człowieka z innymi ludźmi. Zdaniem czytelniczek autorka trafnie opisuje współczesne życie z jej pośpiechem, zabieganiem, powierzchownością i samotnością. Mimo to książka odebrana została bez większego entuzjazmu.30 września 2010 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano na temat książki Agnieszki Budy-Rodriquez pt. "Kuba daleka piękna wyspa". Jest to pasjonująca, autobiograficzna opowieść kobiety, która spędziła młodość na Kubie. Autorka opowiada o życiu codziennym Kubańczyków, opisując jak rewolucja pozbawiła Kubę jej blasku, zmieniając ją z "Perły Antyli" w kraj nędzy i głodu. Mimo to, wyspa oczarowała autorkę nie tylko przepiękną przyrodą ale również pogodnymi i serdecznymi ludźmi. Wspomnienia opisane są z humorem, często jednak jest to śmiech przez łzy. Agnieszka Buda-Rodriquez z tęsknotą wspomina Kubę z jej latynoską radością życia, nazywając "wyspą magiczną", której nie można porównać z żadnym innym miejscem na ziemi. Czytelniczki uznały książkę za ciekawą, mądrą i świetnie napisaną.26 sierpnia 2010 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie DKK, na którym uczestnicy rozmawiali o książce Katarzyny Enerlich pt. "Prowincja pełna marzeń" oraz Bohdana Sławińskiego pt. "Królowa Tiramisu".
"Prowincja pełna marzeń" Katarzyny Enerlich to powieść opiewająca uroki polskiej prowincji. Znajdziemy tutaj ciekawe historie o Mrągowie i Mazurach, piękne opisy mazurskich łąk i lasów z domem pachnącym ziołami i pysznymi potrawami. Jest również wątek miłosny pomiędzy Polką a Niemcem. Autorka wabi czytelnika serdecznością i ciepłem. Czytelniczki jednak zarzuciły autorce zbyt ckliwe dialogi, a fabule banalność.
Natomiast "Królowa Tiramisu" Bohdana Sławińskiego to opowieść o klęskach i upokorzeniach, jakich doświadcza młody bohater w związku z dojrzałą kobietą. Opowieść o dojrzewaniu, tęsknotach, kompleksach i zagubieniu wśród pozorów i kłamstw. Książka pełna iluzji, skojarzeń oraz ironii. Przez uczestniczki klubu przyjęta bez większego entuzjazmu.29 lipca 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książce Lesley Downer pt. "Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód". To opowieść biograficzna o najpiękniejszej japońskiej gejszy z przełomu XIX i XX wieku. Życie Sadayakko było wyjątkowo barwne, obfitujące w najrozmaitsze wydarzenia. Tańczyła dla cara Mikołaja II, prezydenta McKinleya i Franciszka Józefa. Stała się pierwowzorem Madame Butterfly Pucciniego i malował ją Picasso. Powieść L. Downer to nie tylko portret wyjątkowej kobiety ale również portret epoki: Japonii i jej przemian obyczajowych pod wpływem Zachodu oraz odbioru Japonii w świecie. Autorka realia tamtych lat oddala z ogromną precyzją, w malowniczy i żywy sposób. Urocza książka, która wciąga i pozostawia nam tęsknotę za światem, którego już nie ma.24 czerwca 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym uczestnicy rozmawiali o zbiorze felietonów Stefanii Grodzieńskiej pt. "Kłania się PRL". Autorka opisuje z humorem realia życia w Polsce Ludowej. Czytelniczki pamięntające czasy PRL-u z przyjemnością przeniosły się w sentymentalną podróż do sklepów, barów mlecznych, miejsc pracy itp. Za największą zaletę felietonów Stefanii Grodzieńskiej uznały dystans do rzeczywistości oraz umiejętność obracania wszystkiego w żart. Wspominając minione czasy, stwierdziły, że życie w PRL-u nie było takie straszne jak go dzisiaj historycy opisują. Powstawały przecież bardzo dobre piosenki, kabarety, filmy, których ich zdaniem brak jest dzisiaj.W dniu 27 maja 2010 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym uczestnicy rozmawiali o książce Szymona Hołownii pt."Monopol na zbawienie". Autor w lekkiej i dowcipnej formie opowiada nam o wierze, o tym co ją kształtuje, o Bogu i odrodze do Niego. Jednocześnie nie ucieka przed trudnymi i drażliwymi pytaniami typu - księża, którzy zbłądzili czy dochody Kościoła. Próbuje natomiast rozwiać wątpliwości, takie jak np. "Skąd wiadomo czy dobro zwycięży zło?" i "Czy Bóg istnieje, skoro na świecie jest tyle cierpienia?" itp.
W opinii czytelników to ciekawa i mądra książka, która pozwoli lepiej zrozumieć naszą wiarę i otaczający nas świat oraz stać się lepszymi ludźmi. Książka nie jest nudna. Napisana ładnym, dowcipnym językiem. Dołączona do książki gra może być świetną zabawą w gronie rodziny.29 kwietnia w Filii nr 8 MBP w Kielcach odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym rozmawiano o książkach L.Rice pt. "Srebrne dzwonki" oraz L. Carey pt. "Łąka nadziei".
"Srebrne dzwonki" Luanne Rice w opinii czytelniczek to piękna opowieść o potrzebie miłości napisana z wyczuciem i delikatnością. Autorka opowiada o ludziach cierpiących po stracie partnera i trudnych relacjach z dziećmi. Atmosfera świąt Bożego Narodzenia budzi w bohaterach chęć ponownego stworzenia domowego ogniska. Książka mądra, pełna liryzmu i ciepła. Natomiast "Łąka Nadziei" Lisy Carey to historia miłości pary młodych, inteligentych, wrażliwych ludzi, będących pacjentami kliniki psychiatrycznej. Autorka opisuje jak stopniowo rozedrgani wewnętrznie ludzie zbliżają się do siebie i obdarzają się zaufaniem. Barwy nadają powieści również wątki tajemniczej przeszłości szpitala oraz losy indiańskiej schizofreniczki. Klubowiczki uznały tą książkę za ciekawą, mądrą i świetnie napisaną.25 marca 2010 r. w Filii nr 8 MBP w Kielcach odbyło się spotkanie DKK, na którym uczestnicy dyskutowali o książce Ingi Iwasiów pt. Bambino.
W opinii czytelników jest to znakomicie napisana powieść o życiu w powojennym Szczecinie, zarazem oddająca obraz całego PRL od zakończenia II wojny światowej po rok 1981. W sposób barwny, jednocześnie zachowując realia tamtych lat, opowiada poruszającą historię repatriantki, spolszczonej Niemki, Żyda oraz chłopaka z poznańskiego. Bambino to również historia o miłości i trudach budowania sobie życia od nowa. Świetnie opisane szczegóły życia PRL, ciekawe portrety bohaterów, oryginalna narracja to wszystko sprawia, że książkę czyta się z zainteresowaniem.

25 lutego 2010 r. odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o książce Manuli Kalickiej pt. " Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu". Jest to barwna, pełna emocji i humoru opowieść z czasów okupacji niemieckiej. Plejada barwnych postaci, zabawne dialogi, wzruszające opisy ludzkiego nieszczęścia, sprawiają że książkę czyta się jednym tchem. W opinii czytelników książka świetnie napisana, znakomicie oddająca obraz wojny i okupacji.

28 stycznia 2010 odbyło się kolejne spotkanie DKK na którym dyskutowano o książce Andrzeja Kołaczkowskiego-Bohenka pt. "Nie idź tam człowieku! Santiago de Compostela". Jest to nie tylko relacja z podróży szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela, ale również o dojrzewaniu sceptycznego autora do wiary. Pisarz wybrał się w podróż jako turysta, zaciekawiony historią i geografią regionu, kończy ją już jako pielgrzym, powracający do zarzuconej przed laty wiary. Książka napisana jest gawędziarskim językiem. Z humorem i bez patosu ukazuje przemianę duchową autora. Powieść zachęca do odbycia podróży w głąb siebie, jak stwierdził autor - "iść jest ważniejsze niż dojść".3 grudnia odbyło się spotkanie DKK na którym omawiano książkę Beaty Pawlikowskiej "W dżungli miłości".
Autorka opowiada o spełnieniu marzeń, życiowym lenistwie, byciu wojownikiem, samotności, alkoholu oraz o tym jak wybrnąć z życiowego marazmu. Książka napisana jest jak poradnik psychologiczny z przepisami na udane życie.5 listopada w Filii nr 8 MBP w Kielcach odbyło się spotkanie DKK, na którym omawiano książkę Glorii Goldreich pt. "Kolacja z Anną Kareniną". W opinii czytelników autorka w interesujący sposób opowiada o problemach współczesnych kobiet i wpływie jaki może odegrać literatura w naszym życiu. Jest pochwałą siły literatury i przyjaźni, bez których nasze życie byłoby o wiele uboższe. Panie z naszego klubu utożsamiły się z bohaterkami powieści. Podobnie jak one spotykają się co miesiąc w klubie, by dyskutować o ulubionych lekturach, ale książki szybko stają się tylko pretekstem do rozmów o własnych przeżyciach i doświadczeniach. Książka warta polecenia. Napisana lekko i błyskotliwie.1 października w Filii nr 8 MBP w Kielcach odbyło się spotkanie DKK, na którym omawiano książkę Gustawa Holoubka "Wspomnienia z niepamięci". Książka jest sentymentalną podróżą do przedwojennego Krakowa, krainy jego dzieciństwa i młodości. Artysta pisze o najbliższych - ojcu, mamie, dziewczynach i przyjaciołach. Wspomina zarówno mecze rozgrywane na Błoniach jak i pierwsze sztuki teatralne. Książka wzbogacona jest o zdjęcia, dokumenty i afisze teatralne, które oddają klimat tych czasów, pokazują ludzi i wydarzenia.


2009-18 | Odwiedzin: 3829286, dzisiaj: 1332 | Obecnie Gościmy: 80 | Logowań na konto: 375787, dzisiaj: 11 | Pozycji zamówionych: 40 | Pozycji zarezerwowanych: 3466
Pracuje w oparciu o SYSTEM BIBLIOTECZNY MATEUSZ | Designed by Sliffka